Devětatřicetiletý Karel Michálek a pětadvacetiletý Michal Čabala z Ostravy s jednadvacetiletou Janou O. z Hlučína čelí obžalobě z vykradení hlučínského bytu, kterého se dopustili letos v dubnu. Michálek je navíc žalován z jízdy autem bez řidičského průkazu a z krádeže v obchodním středisku.

Všichni obžalovaní své skutky přiznali. Oba muži byli přivedeni z věznice, kde si odpykávají předchozí tresty, dívka je souzena na svobodě.

Čabala v hlavním líčení přiznal, že v noci vypáčil okno bytu v rodinném domku a vykopl dveře do bytu. V té době byl pod vlivem drogy a na nic si prý nepamatuje. Michálek s Janou O. konstatovali, že jim komplic řekl, aby ho zavezli k domu, ze kterého si prý musí něco vzít.

Věšel dovnitř a oni na něj chvíli čekali venku, pak šli za ním. Byt, jehož majitelé byli na dovolené, povedená trojice dokonale vybílila. Spolu s nimi zmizela značková elektronika, šperky a oblečení za více než 300 000 korun i hotovost ve výši 60 000 korun.

Věci obžalovaní odnesli do auta a odvezli.

Michálkovi, který má na svém kontě 16 trestných činů převážně majetkové povahy, jeho zlodějské řemeslo asi moc nevynáší. Tvrdil, že jsou s manželkou nezaměstnaní a nemajetní, proto žádal o obhajobu zdarma. Jana O. připustila, že o pobytu v cizím domě věděla a lup pomáhala nosit do auta. V současné době vykonává už druhý trest veřejně prospěšných prací za druhou krádež.

Podle výpovědi její matky bývala křehká blondýnka dříve bezproblémovým dítětem a potíže začaly v době, kdy zapadla do špatné společnosti. Získala zkušenosti s drogami a dostala se do křížku se zákonem. K nyní projednávané krádeži se jí dcera sama přiznala a poslední dobou se prý její chování mění k lepšímu.

K polepšení dívčiných mravů možná přispěje i domluva soudce, který slečně důrazně připomenul nebezpečný konec cesty, po které se neuváženě vydala. K osobě Michala Čabaly soudní znalec uvedl, že u něj nezjistil žádnou duševní poruchu ani chorobu, jen vztah k drogám. Potvrdil, že látka, kterou si před vloupáním do bytu vzal, skutečně způsobuje výpadek paměti a proto si obviněný nic nepamatuje.

Některé z ukradených věcí byly nalezeny a vráceny majitelům, zbývá škoda za 150 000 korun. Při hlavním líčení vyšlo najevo poslední Čabalovo potrestání a tento rozsudek, důležitý pro vynesení nového trestu, soudce k dispozici neměl. Pro získání spisu z ostravského soudu bylo hlavní líčení odročeno.