Žena zemřela poslední zářijový den 2013 na skřipovské poště. Útočník jí po sedmnácté hodině nezjištěným předmětem zasadil osm ran do hlavy.

Poté se zmocnil téměř dvou set tisíc korun a utekl. Oběť zraněním podlehla během několika minut.

Ženu objevil její manžel. Když se dlouho nevracela z práce a nezvedala mobil, vyrazil za ní. Přes okno pobočky bylo vidět bezvládné tělo. Zamčené dveře společně s dalšími svědky vyrazil. Ženě už ale nikdo nedokázal pomoci.

Téměř rok

Policisté případ vyšetřovali téměř rok. Až vloni v srpnu oznámili, že zadrželi a obvinili místního mladíka. Ten ale vinu od samého počátku odmítá. Přímé důkazy proti němu neexistují.

„Byly prověřovány veškeré osoby, které se v obci Skřipov nacházely. Ta situace byla komplikovaná hlavně tím, že neexistoval žádný přímý svědek, kamerový záznam nebo něco obdobného, co by přímo ukázalo na konkrétního pachatele hned po samotném útoku," přiblížil náročné vyšetřování státní zástupce David Bartoš s tím, že kriminalisté postupně získávali jednotlivé informace, které je nakonec přivedly až k podezřelému.

„Ta skutková situace, která je nyní obsažena v obžalobě, se skládala z jakýchsi střípků, které se postupně získávaly a postupně na sebe nabalovaly a nakonec to vyústilo v obvinění a posléze i obžalobu. Pan obžalovaný vinu popírá. Ta skutková situace je postavena zejména na sérii nepřímých důkazů," dodal Bartoš.

Pachové stopy

Obžalovaný mladík během své pondělní výpovědi soudu detailně popsal, co dělal 30. záři předloňského roku. Podle svých slov po patnácté hodině navštívil místní poštu, aby si vyřídil zrušení účtu. Senátu přiblížil i kuriózní historku s mužem, který na poštu přišel kvůli pětisetkorunové poukázce.

„Dostal pět set korun, ale on si myslel, že je má zaplatit. S paní Radkou (zavražděnou poštovní úřednicí – pozn. redakce) jsme se tomu smáli," líčil soudu Balhar, který si na poštu přinesl doklady k rušenému účtu. Dokumenty předal ženě za přepážkou. Tímto způsobem později vysvětlil své pachové stopy, které byly nalezeny v místech, kam běžný zákazník nemá přístup.

„Jedině tak se to mohlo stát, jak těmi papíry listovala," prohlásil Balhar.

Obžalovaný během vyšetřování souhlasil s testem na detektoru lži. Ten ale pro něj nedopadl ideálně. Balhar to přikládal problémům s vysokým tlakem a také výběrem a způsobem kladení otázek. „Ty otázky byly morbidní," řekl obžalovaný.

Drogy

Balhar v minulosti několikrát pobýval v opavské psychiatrické léčebně, a to kvůli svému agresivnímu chování vůči rodině. Mladík pil alkohol a užíval drogy. Jak ale prohlásil, vše měl pod kontrolou.

„Pervitin beru od sedmnácti let. Když jsem začal, tak jsem to příliš nekontroloval a bral jsem ho často. Shodil jsem dvacet kilo a bylo mi jasné, že to takto dále nepůjde," vypověděl Balhar. Později údajně přešel na dvoutýdenní cyklus.

„Dvakrát za měsíc si myslím, že není nic moc. Když to člověk ovládá, tak to není špatná věc. Jste silnější a taky vám to více myslí. Teď už ale vím, že je na čase s tím seknout," dodal Balhar.

Podezřelý manžel

Mezi podezřelými se zpočátku ocitl i manžel poštovní úřednice, kterého se přístup policistů dotkl.

„Na jedné straně násilný narkoman z naší obce a posléze obviněný byl ještě pár týdnů před vraždou na psychiatrii, na druhé straně jsem byl podezřelý já. Nevím proč, asi ze zvyku. Je hrozné, když si představím, co všechno si musely vyslechnout mé děti třeba ve škole," řekl již dříve Deníku manžel, kterému se kvůli tragédii rozpadly i další rodinné vazby.

Pokud byl vrahem skutečně Balhar, je podle něj vina i na straně lékařů psychiatrické léčebny. „Podle mých informací byl minimálně třikrát na psychiatrii hospitalizován za napadání své rodiny pod vlivem drog. Do léčebny jej dovezla policie. Po měsíci hospitalizace jej propustili a za další měsíc byla zavražděna má žena," řekl muž ze Skřipova.

„Byly to kecy"

O tom, že mezi podezřelými měl figurovat manžel mrtvé poštovní úřednice, slyšel i obžalovaný mladík, který to ale od začátku považoval za nesmysl. „Šířily se takové fámy, ale byly to jen kecy," řekl soudu Balhar, podle kterého policie pro vyřešení případu neudělala vše potřebné.

Soudu pak přiblížil historku s neznámým mužem v černých rukavicích, který mu předal papír. V něm pisatel oznamoval, že ví o Balharově vražedném činu. Současně ho vyzval, aby přišel sám na schůzku na určené místo. Balhar prý po konzultaci s matkou vše nahlásil policii, která ale údajně nepodnikla patřičné kroky.

Hlavní líčení je naplánováno do konce týdne. Obžalovanému mladíkovi v případě uznání viny hrozí patnáct až dvacet let vězení, v úvahu přichází i výjimečný trest.