VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Simona Bierhausová neuspěla s žalobou na město a školku

Žalobou Simony Bierhausové vůči radě města Opava a Mateřské škole Dětský svět se ve čtvrtek zabýval Okresní soud v Opavě.  

3.12.2017 2
SDÍLEJ:

Simona BierhausováFoto: DENÍK / Petr Dušek

Bývalá ředitelka této školky se domáhala určení platnosti svého odvolání z funkce. Rada města odvolala Simonu Bierhausovou z funkce v listopadu loňského roku na základě výsledků kontroly v organizaci. Odvolání bylo zdůvodněno závažnými pochybeními v několika oblastech.

„Zastáváme názor, že paní žalobkyně nepochybila a neučinila žádná taková závažná pochybení, jak uvádí odvolatel,“ uvedla právní zástupkyně žalobkyně Jana Zwyrtek Hamplová. „Odvolání bylo provázeno určitými nestandardními postupy například v tom, že k němu došlo ještě před řádným projednáním kontrolního protokolu, aniž byly vyřízeny námitky žalobkyně,“ dodala advokátka.

Standardně se podle jejích slov čeká na vznesení připomínek. „Rozhodnutí rady jako statutárního orgánu města trpí takovými vadami, že nemůže být určité, vážné, srozumitelné a už vůbec nemůže splňovat nároky odvolání z takové funkce,“ doplnila advokátka Simony Bierhausové a dodala, že akt odvolání z funkce poškozuje žalobkyni v osobním životě, občanském životě a při ucházení se o jiná zaměstnání.

Spor právních zástupců se vedl především o tom, zda existuje v případu určení platnosti odvolání z funkce naléhavý právní zájem.

Advokát Roman Stošek, který zastupoval dvě žalované strany radu města a mateřskou školu byl toho názoru, že tu právní naléhavost není. „Pracovní poměr žalobkyně u žalované strany již skončil, a to na základě výpovědi z pracovního poměru,“ uvedl advokát.

K tomuto ukončení došlo k 30. září letošního roku. Právní zájem podle něj není možné shledat ani v případných mzdových nárocích žalobkyně vůči žalovaným. Žalobkyně podle něj byla nejprve na nemocenské a pobírala nemocenské dávky a po podání výpovědi 2. července letošního roku nastoupila na řádnou dovolednou a byla jí vyplácena řádná náhrada platu. Žádná finanční ztráta nevznikla.

Doporučil také, pokud má žalovaná za to, že jí tímto postupem vznikla nějaká újma, ať se svých práv domáhá podáním žaloby na ochranu osobnosti. Argumentoval také tím, že z žádného právního nařízení nevyplývá, že by zřizovatel byl povinnen provést akt odvolání až poté, co projedná námitky ke kontrole.

Podle zástupce žalovaných stran zřizovatel shledal závažná pochybení ve fungování mateřské školy, doložil jen a připravil podklady pro radu. Ta se s nimi seznámila a teprve potom hlasovala o odvolání žalobkyně z funkce. „Žalovaný jednal zcela v souladu s právem,“ dodal Roman Stošek.

Z jednání soudu také vyplynulo, že obě strany spolu nevednou žádný jiný právní spor.

Soud se nakonec podle předsedy senátu Vladimíra Tománka přiklonil k tvrzení žalované strany, že s ohledem na skončení pracovního poměru žalobkyně nemá na určovací žalobě naléhavý právní zájem.

„Žalobě na určení, že odvolání žalobkyně z funkce ředitelky Mateřské školy Dětský svět ze dne 9. listopadu 2016 radou statutárního města Opava je neplatné, se zamítá,“ zazněl z úst předsedy senátu konečný výrok soudu. Právní postavení žalobkyně by bylo podle soudu nejisté pouze v případě, kdyby její pracovní poměr nadále trval.

Žalující strana po skončení soudu potvrdila, že se odvolá ke krajskému soudu a že budou trvat na pokračování jednání. „Škoda, že jsme se nezabývali věcí samotnou,“ poznamenala po skončení soudu Jana Zwyrtek Hamplová s tím, že se společně se Simonou Bierhausovou odvolají ke krajskému soudu a doufají, že se věc znovu vrátí k opavskému soudu a bude se konečně probírat například obsah kontroly v MŠ Dětský svět.

Autor: Milan Freiberg

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

V Klokočově hořela sláma, požár ohrožoval kravín

Pět hasičských jednotek vyjíždělo v neděli odpoledne do Klokočova, kde začal hořet stoh s lisovanou slámou.

Koledy si zazpívají sportovní tváře okresu, chybět nesmí ani Karel Kostera

Termín letošního ročníku akce Deníku Česko zpívá koledy se neúprosně blíží. Už ve středu 13. prosince se tradiční vánoční písně v 18 hodin rozezní také opavským okresem.

O kuriózní případy nemají strážníci v regionu nouzi

Čas od času jsou strážníci v opavském i bruntálském okrese nuceni řešit situace, které dokážou vyvolat úsměv na tváři nebo nad nimiž si lidé takříkajíc ťukají na čelo. Roli v nich často hrají alkohol, zapomnětlivost i různí živočichové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT