Výbuch v sobotu 22. března okolo 19.15 otřásl celým Vítkovem.

Bratři Martin K. s Radimem K. tehdy ve věku šestatřicet a čtyřiatřicet let z vojenského prostoru Libavá přivezli munici. Před garážemi na okraji města se sešli se dvěma kamarády - šestadvacetiletou Pavlínou S. a o rok starším Milanem V.

V inkriminovaném čase měl Martin K. s hlavicí letecké rakety manipulovat, čímž inicioval výbuch. Následky byly tragické. Jeho bratr přišel o život, mu samotnému exploze amputovala obě dolní a jednu horní končetinu. Zbylí dva rovněž utrpěli těžká zranění.

U opavského okresního soudu ve čtvrtek dopoledne proběhlo hlavní líčení s dokazováním. Soudkyně Alice Frantová četla svědecké výpovědi, které přímo v jednací síni doplnil otec poškozené Pavlíny S. Popsal celou událost ze svého pohledu a seznámil soud s aktuálním zdravotním stavem své dcery.

Výbuch jí poškodil mozek, přišla o nohu a byť v poslední době nastalo určité zlepšení, je trvale odkázána na pomoc druhých. Vzhledem k invaliditě musela její rodina přestavět i své bydlení, aby vyhovovalo potřebám handicapované. Milan V. se ze zranění v loňském roce dokázal zotavit.

Kromě lidí, kteří se přímo na místě snažili pomoci zraněným, byla rovněž přečtena výpověď kamaráda obou bratrů, jehož přibližně dvě hodiny před výbuchem navštívili. Všichni byli členy místního sboru dobrovolných hasičů.

Bratrská dvojice za dotyčným přijela na čtyřkolkách a ukazovala mu fotografii munice, kterou našli v prostoru střelnice vojenského prostoru Libavá. Podle svědka měl Radim K. na Libavou zajíždět pravidelně. Popřel však, že by si odsud opakovaně do Vítkova vozil munici.

Obžalovaný Martin K., jenž s přivezeným předmětem manipuloval, si na okolnosti, které bezprostředně předcházely explozi, i s ohledem na povahu svých zranění neuměl vzpomenout. Vše ovšem popsal Milan V., jehož výpověď respektoval. Martin K. za celou událost přijal plnou zodpovědnost a následky.

„Omlouvám se za to, co se stalo. Moc mě to mrzí. Do budoucna se budu snažit, abych to alespoň nějakým způsobem napravil," projevil lítost při své závěrečné řeči obžalovaný.

Státní zástupce uvedl, že Martin K. by měl být souzen za přečiny usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Navrhl trest ve výši až tří let. Ten by však měl být podmíněný, neboť nepodmíněný by vzhledem k postižení obžalovaného nebyl účelný. Souhlasil s tím i obhájce a právní zástupce rodiny poškozené Pavly S.

Rozsudek u opavského soudu zazněl v pátek. Martin K. byl uznán vinným z uvedených přečinů a dostal podmíněný trest ve výši dvou let. Mimo jiné Pavlíně S. musí uhradit částku přesahující osm milionů korun. Jako polehčující okolnost vzal soud v úvahu projevenou nelíčenou lítost obžalovaného a také fakt, že se za svůj čin omluvil.