Z trezoru si poté odnesl téměř 200 tisíc korun. Balhar svou vinu popřel, usvědčily ho však nepřímé důkazy.

Proti původnímu rozsudku Krajského soudu v Ostravě, který Balharovi letos v lednu vyměřil sedmnáct let, se odvolal obžalovaný i státní zástupce. Vrchní soud verdikt ostravského soudu zrušil a provedl v něm některé změny. Tou nejzásadnější bylo zvýšení trestu na devatenáct let.

„Sedmnáctiletý trest byl nepřiměřeně mírný," řekl Deníku mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský s tím, že odvolací senát mimo jiné zohlednil brutalitu útoku. „Svou oběť ubíjel," řekl na adresu Balhara Lichnovský s tím, že soud u Balhara nenašel jedinou polehčující okolnost. „Možnost resocializace je u něj podle znalců snížena. Devatenáctiletý trest je přiměřený a zákonný," dodal Lichnovský.

Na poštovní úřednici pachatel zaútočil v září roku 2013. Podle rozsudku Balhar čtyřicetiletou ženu, kterou osobně znal, napadl po odchodu z hospody ke konci její pracovní doby. Vnikl do prostoru za přepážku a zasadil oběti osm ran do hlavy a temene neznámým tupým předmětem.

Úřednice se snažila rány vykrýt a bránila se. Útočník jí způsobil mnohačetné poranění včetně krvácení do mozku. Žena na místě zemřela. Z místa si poté vrah odnesl peníze a utekl.

Policisté případ vyšetřovali téměř rok. Až v srpnu 2014 oznámili, že zadrželi a obvinili místního mladíka.

Byly prověřovány veškeré osoby, které se v obci Skřipov nacházely. Ta situace byla komplikovaná hlavně tím, že neexistoval žádný přímý svědek, kamerový záznam nebo něco obdobného, co by přímo ukázalo na konkrétního pachatele hned po samotném útoku," přiblížil náročné vyšetřování státní zástupce David Bartoš s tím, že kriminalisté postupně získávali jednotlivé informace, které je nakonec přivedly až k podezřelému.

Nepřímé důkazy

Balhar byl odsouzen na základě řetězce nepřímých důkazů. Alibi mu poskytovala jeho matka, která tvrdila, že byl v době útoku doma. Soud jejímu tvrzení ani výpovědi dalších blízkých příbuzných neuvěřil. Další svědek naopak jeho odchod na poštu potvrdil. Muže usvědčují také pachové stopy, které byly nalezeny za přepážkou pošty, před trezorem i přímo na trezoru.

Čin podle rozsudku spáchal zvlášť surovým způsobem. Před odvolacím soudem vypovídali také znalci, podle nich šlo o ubití, o likvidační zákrok.