O obnovu svého procesu včera usiloval bývalý přednosta opavského okresního úřadu Antonín Šrom, který byl v roce 2004 za pokus o podvod odsouzen k pěti a půl roku vězení. Do problémů se dostal kvůli žádosti o dotaci na stavbu domova pro seniory. Včerejší (19. června) jednání probíhající u Krajského soudu v Ostravě však muselo být po několika minutách odročeno. Do justičního paláce totiž nedorazil známý advokát Oldřich Choděra, o kterém Šrom tvrdil, že ho pověřil svým zastupováním.

Jak ale konstatovala předsedkyně senátu Renáta Gilová, soud dosud neobdržel plnou moc, která by tuto skutečnost potvrzovala. Soudkyně navíc oficiálním dotazem na advokátní kancelář Oldřicha Choděry zjistila, že právník o obhajobě Šroma neuvažuje. Důvodem je údajně fakt, že Šrom nemá šanci na to, aby dosáhl obnovení procesu. „Tyto informace jsou pro mě překvapivé a velmi nepříjemné,“ reagoval Šrom. Vzápětí uvedl, že mu Choděra, se kterým udržuje písemný kontakt, nikdy ani nenaznačil, že by jej nechtěl zastupovat. Soud dal Šromovi týden na to, aby celou záležitost vyřídil a senátu předložil plnou moc týkající se Choděry či jiného advokáta. V opačném případě soud obhájce sám přidělí.

Trestný čin, za který byl Šrom odsouzen, totiž spadá do kategorie takzvané nutné obhajoby, kdy se obžalovaný či odsouzený sám hájit nemůže. Bývalý lidovecký politik se podle soudu už jako ředitel obecně prospěšné společnosti Bohemia et Moravia pokusil ošidit stát o téměř dvacet milionů korun. Mělo jít o žádost na státní dotaci na stavbu domova pro seniory svaté Hedviky na Opavsku. Do statutárních orgánů své společnosti dosadil lidi, kteří o tom neměli tušení. Většina z nich je už z obchodního rejstříku vymazána. Šrom navíc tvrdil, že má zajištěno financování domu pro seniory ze zahraničí.

Nic z toho ale nebyla podle žalobce pravda. Šrom však na tom trvá dodnes. Šrom také namítá, že klíčovou roli v kauze měl mít předseda správní rady společnosti Jiří Havlíček, který žádost odnesl na ministerstvo. Sám prý věděl, že údaje v žádosti jsou nepravdivé. Stíhán však nikdy nebyl. Krajský soud v Ostravě v září 2003 Antonína Šroma za to odsoudil na pět let pro pokus o úvěrový podvod. Vrchní soud v Olomouci v dubnu 2004 rozsudek zrušil a vynesl nový, kterým Šroma poslal na pět a půl roku za mříže.