Deviant doplatil i na zkušenost a dobrou paměť jednoho z policistů. „Kriminalista ze speciálního týmu si totiž na základě popisu pachatele, který uvedla třetí z napadených žen, a to sedmatřicetiletá Opavanka, vzpomněl, že s takovým mužem se už přibližně před dvěma lety setkal,“ uvádí opavský policejní mluvčí René Černohorský s tím, že i tehdy byl tento muž podezřelý se sexuální trestné činnosti. Ta se mu však před dvěma lety ještě dokázat nepodařila. Od minulého týdne je však deviant za mřížemi a ženy mají opět o důvod měně bát se chodit večerním městem.

A jak vlastně speciální tým pracuje? „Práce týmu byla o to složitější, že podezřelý devětadvacetiletý Opavan pochází ze sociálně slabší společenské vrstvy obyvatelstva, nemá zaměstnání ani stálý domov a přespává na různých místech. Většinou po rodině nebo u známých,“ vysvětluje Černohorský důvod, proč členové pátracího týmu nemohli jít pro podezřelého na jisto, museli jezdit po městě a čekat, zda domnělého násilníka nespatří. To se jim podařilo minulý týden ve středu v devět hodin ráno, kdy ho náhodou spatřili před poliklinikou na náměstí Slezského odboje.

Kriminalisté neváhali a okamžitě podezřelého zadrželi. Toto podezření člena týmu se ukázalo jako oprávněné, protože muž se na policejní stanici s sexuálním útokům přiznal. Podobné specializované týmy se podle policejního mluvčího vytváří v případě, když se jedná o závažnou kriminalitu nebo o široce rozšířenou a opakující se trestnou činnost. „Když například výrazně vzroste počet krádeží a vloupání do automobilů, utvoří se takzvaný auto tým. V době vánočních trhů zase bylo podezření, že v Opavě vzroste výskyt kapsářů, a proto byl vytvořen tým kapsa,“ popisuje Černohorský případy, které policisty donutily vytvořit specializované týmy s jasným úkolem. „Když je pachatel dopaden, tým se ihned nerozpustí, ale dál pracuje na dořešení toho konkrétního případu,“ dodal mluvčí.