Soudní spor s lékaři Karlem Staškem a Renátou Kupkovou, kteří měli v říjnu 2008 zanedbat péči o tehdy devětadvacetiletou ženu, celkem čtyřikrát řešil Okresní soud v Opavě.

Třikrát zprostil dvojici obžaloby, ostravský krajský soud ale třikrát toto rozhodnutí zrušil a vždy vrátil případ k opavskému tribunálu. Až počtvrté v roce 2016 byli uznáni vinnými.

Odvolali se sice do Ostravy, ale v srpnu toho roku byl Karlu Staškovi udělen peněžitý trest ve výši 400 tisíc korun za nedbalostní ublížení na zdraví, Renáta Kupková pak musela uhradit 250 tisíc za neposkytnutí pomoci.

Lékaři následně zvolili mimořádný opravný prostředek, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu. Na této instanci byl poslední rozsudek zrušen, současně se však u krajského soudu nařídilo nové projednání a rozhodnutí.

Během letošního února tak proběhlo další líčení, při němž měl být Karel Stašek zproštěn viny, Renátě Kupkové byl naopak trest ze srpna 2016 potvrzen.

„Momentálně stále běží dvouměsíční lhůta pro odvolání,“ komentoval tiskový mluvčí Krajského soudu v Ostravě Jiří Barč. Pokud by nedošlo k odvolání žádné ze stran sporu, vstoupil by rozsudek v platnost a zhruba deset let trvající spor by definitivně dospěl ke konci.

Naše redakce se spojila i s Petrem Hladkým z Kravař, tehdejším manželem Petry Hladké. Stále si přeje, aby lékaři byli potrestáni a došlo i k odebráni jejich lékařských diplomů.

„Přes mého právního zástupce se ke mně dostalo, že se případem opět zabýval soud. Chtěl bych, aby se to už konečně vyřešilo. Je to velmi náročné. V rodině bychom si přáli to celé jednou provždy uzavřít,“ mínil Petr Hladký.

Není divu, v říjnu 2008 si on a jeho rodina prošla opravdovým peklem. Rodička Petra Hladká tehdy po porodu syna Tobiase přijela do Slezské nemocnice s horečkou na pohotovost, kde ji přesměrovali na gynekologickou ambulanci ke službu konajícímu lékaři Karlu Staškovi.

Ten se ovšem dopustil chybné diagnózy a dotyčnou s virózou poslal zpátky domů do Kravař.

Zdravotní problémy rodičky se však přes noc zhoršily. Omdlela dokonce ve vaně a manžel ji do opavské nemocnice druhý den přivezl ve stavu, kdy nebyla schopna sama chodit.

Gynekoložka Renáta Kupková Petru Hladkou poslala na urologii, kde nezjistili žádný problém. Poté opět zamířila domů, a to navzdory tomu, že se nacházela ve velmi citlivém období takzvaného šestinedělí.

Později večer 19. října 2008 začaly Petru Hladkou sužovat i dýchací potíže. Do Kravař musela být přivolána sanitka, v níž později matka dvou dětí zemřela. Příčinou byla otrava krve, kterou způsobil těžký zánět dělohy. Ten zapříčinila vzácná bakterie streptokoka.