„Policejní psovod jel tou dobou po Ruské ulici v Opavě-Kylešovicích služebním autem z cvičení, když si všiml podezřelého muže. Zastavil a se svým psem Horem se vydali po stopě neznámého, který mezitím zmizel.

Muže, který měl registrační značku u sebe, dostihli a psovod na místo povolal hlídku z obvodního oddělení,“ popsala rychlou akci policistka Dagmar Schindlerová. Vzhledem k tomu, že muž byl silně opilý, policisté ho nejprve převezli k vystřízlivění na záchytku, kde mu byla naměřeno 1,94 promile alkoholu v dechu.

Zadržení zloděje je jen další z řádky úspěchů této dvojice. Připomeňme například loňský případ, kdy zadržel pachatele vykrádající auta u hradeckého hřbitova, prosincový případ, kdy nalezl ukradenou tašku jedné opavské pošťačce či asi největší úspěch – záchranu života jednadvacetileté dívky, která chtěla v březnu skočit pod vlak.

Tehdy Hor se svým psovodem Jakubem Hertlem prohledávali okolí železničního koridoru tak dlouho, až dívku, odhodlaně sedící na kolejích, nalezli živou a zdravou. Ne nadarmo obsadila tato nerozlučná dvojice na loňském krajském přeboru služebních psů a kynologů za účasti polských psovodů a psů v celkovém hodnocení skvělé druhé místo.

Hor ale není jediným policejním psem sloužícím u policie na Opavsku. „Je velmi pravděpodobné, že se Hor, jeho „bratr“ Ajax či Kar, jinak také úspěšní policejní psi opavských psovodů, zapíší jednou do policejních statistik stejně úspěšně jako jejich psí otec York, který je legendou služební kynologie,“ připomněla Dagmar Schindlerová.