Dům, ve kterém se málem odehrála tragédie, vypadá na první pohled nenápadně. Šedivá fasáda, mála zahrádka, na ní štěkající pes. Jediné, co vás zaujme, je obrázek Panny Marie připevněný na dřevěné tyčce. Jinak se jedná o naprosto normální vesnický barák. Málokdo by na první pohled odhadl, co se za jeho zdmi dělo.

Jednapadesátiletý muž se tady v sobotu 25. února opil a následně začal v kuchyni domu vyhrožovat před svou šestadvacetiletou dcerou, že zabije její matku. Ta se tou dobou nacházela v ložnici se svým malým synem. Když se mu dcera v jeho šíleném jednání snažila zabránit, začal se nožem ohánět s tím, že všechny zabije.

Druhá devětadvacetiletá dcera dostala strach a zavolala policii. Ta musela muže zpacifikovat teleskopickým obuškem a odvezla ho v poutech na protialkoholní záchytnou stanici v Opavě. Podle policie se muž násilnicky nechoval poprvé, proto byl z místa svého bydliště vykázán na dobu deseti dní.

Žena, jež nám minulý týden dveře otevřela, už na první pohled působila plaše. Za zády se jí schovával zhruba šestiletý chlapec. „Stalo se to poprvé a jenom proto, že se opil,“ tvrdila. Na otázku, jak situaci bude řešit po deseti dnech, až se její muž vrátí zpět domů, jen krčila rameny. „Tak snad se z toho ponaučí a polepší se,“ odvětila.

Sotva se za ní zavřely dveře a my jsme se vzdálili, přišel k domu asi padesátiletý muž. Pískl na psa, pohrabal se ve schránce a zmizel v domě. Otázkou zůstává, zdali to byl skutečně její despotický muž. I starosta Holasovic Václav Volný, pod které Štemplovec spadá, potvrdil, že s mužem už v minulosti problémy byly. Dokonce je na úřadě museli řešit.

Akutní krizové ubytování? Hojně využívané

Když už se žena skutečně stane obětí domácího násilí, naštěstí se má kam obrátit. V Opavě funguje například nezisková organizace Elim. Jsou případy, kdy oběti domácího násilí vyhledají i pomoc Azylového domu pro matky s dětmi s noclehárnou. Ten se nachází v Rybářské ulici.

V současné době mají v Azylovém domě pro matky s dětmi hned dva případy. „V obou případech odejdou ženy s největší pravděpodobností od svého manžela nastálo,“ uvedl koordinátor azylového domu v Opavě Gerhard Karhan. Toto je ale výjimka. Většinou totiž ženy své muže jen tak neopustí.

„Násilníci srážejí svým obětem sebevědomí a používají další metody psychického násilí, takže oběť udělá pouze ten krok, že od násilníka na čas odejde, a pak se vrátí k němu zpátky. Má totiž pocit, že je bez něj bezmocná a neporadí si sama,“ dodal. Tak se oběť dostává do začarovaného kruhu, ze kterého je jen málokdy cesta ven.

V Azylovém domě pro matky s dětmi měli až do léta loňského roku krizový pokoj. Už jeho název napovídal, že se zde ubytovávají ženy i matky s dětmi, které se ocitly v krizové situaci. Byl zde možný urgentní příjem v případě, že žena již nemohla doma vydržet. „S tímto pokojem byly spojeny určité problémy. Stalo se například, že muž se zde začal na ženu dobývat,“ pokračoval Gerhard Karhan.

Přes zrušení krizového pokoje ale ženy stále v Opavě útočiště mají. Je jím centrum Elim, které však svojí kapacitou nestačí potřeby osob, jež se ocitnou v krizové situaci, pokrýt. Kromě nabídky volného využití času dětí, mládeže i dospělých, nabízí anonymní a bezplatnou psychologickou pomoc se zaměřením na pomoc obětem domácího násilí, přičemž k dispozici je také akutní krizové ubytování pro tyto oběti.

Opavsko a Hlučínsko je specifický kraj

Opavsko a Hlučínsko patří, alespoň co se týká problematiky domácího násilí, do spádové oblasti Intervenčního centra Ostrava. Právě k jeho pracovníkům se zpravidla obrací ti, kteří si doma prožili ústrky, ponížení či fyzické napadení.

„Opavsko a Hlučínsko je co do statistického počtu vykázání, tedy nuceného opuštění společného obydlí útočníkem, poměrně na nízké úrovni. Oproti Ostravsku je to řekněme pětkrát méně. Jak jsme ale z praxe vypozorovali, je tento region velmi specifický,“ říká na téma domácího násilí na Opavsku sociální pracovnice Intervenčního centra Ostrava Zuzana Konderlová.

Tou specifikou prý je fakt, že zdejší oběti nenachází oporu v širší rodině. „Stále je tu zakotven mýtus, že muž je hlava rodiny, které se žena musí přizpůsobit, a tak se místo podpory napadené většinou jen dostane od nejbližších rady, že to musí vydržet, že to tak strašné není a podobně,“ pokračuje Zuzana Konderlová.

I když mezi obětmi domácího násilí jsou i muži a děti, z devadesáti procent tvoří klienty centra ženy. „Klasickou obětí domácího násilí je žena okolo třiceti let, vdaná, se dvěma nedospělými dětmi,“ popisuje pracovnice centra své zkušenosti. Potěšující ale prý je, že mezi lidmi stoupá informovanost. A to o možné ochraně obětí, o centrech, jako je to ostravské, i tom, jak mohou odborníci pomoci. Na druhé straně ale centrum stále naráží na nedůvěru obětí k policii.

„V lidech je stále onen pocit, že přiznat podobnou věc znamená velkou ostudu a znemožnění se. Ale to rozhodně není pravda. Například tady u nás se může každý svěřit se svým trápením třeba i anonymně, může prostě bez starostí vyplavit všechny své strachy. Podle toho a hlavně toho, co po nás klient požaduje, mu pak pomáháme,“ říká Zuzana Konderlová a dodává, že centrum radí jak v otázkách sociálních, sociálně- právních, trestněprávních, tak i třeba v oblasti ochrany.

„Poradíme a pomůžeme například se sepsáním návrhu na ochranu soudem,“ připomíná Zuzana Konderlová. Domácí násilí nelze zavřít do nějaké specifické škatulky. Je naprosto nezávislé na klasických okolnostech, pracovníci centra spíše říkají, že se objevuje ve vlnách. Jeden měsíc je klid, druhý pak případů přibývá. Například loni počet vykázání stoupal, začátek letošního roku je naopak docela klidný.

„Domácí násilí nemá souvislosti, není to jev pravidelný, není vyšší například po výplatách, kdy mnozí popíjejí více než jindy, útočníky i oběťmi jsou jak lidé s vysokým vzděláním, tak s tím nižším, lidé ze všech společenských tříd a úrovní,“ konstatuje Zuzana Konderlová.

Podle ní je velmi důležitá také práce internacionálních týmů. Ten opavský se schází dvakrát třikrát ročně a kromě pracovníků center a policie se zde schází též zástupci organizací a úřadů z regionu. „Jeho význam je nejen v informovanosti, ale hlavně v praktickém kontaktu. Lidé si zde předávají zkušenosti a rady, které pak mohou využít u jednotlivých případů. U domácího násilí totiž je důležité najít podporu a pomoc. Jinak člověk zůstane s problémem sám a jen ojediněle se dokáže osvobodit. Odejít z rodiny totiž není vůbec snadné,“ doplnila sociální pracovnice.

Počty vykázaných

V roce 2011 byl na Opavsku nařízen institut vykázání v devíti případech. Ostravské intervenční centrum mělo celkem 33 kontaktů s oběťmi domácího násilí z tohoto regionu a s oběťmi těchto skutků uskutečnilo dalších 69 konzultací. Protože Intervenční centrum v Ostravě má na starosti Ostravu, Opavsko a Novojičínsko, můžeme porovnat počty vykázání v těchto třech regionech.

Co je institut vykázání?

Pojem institut vykázání zná česká legislativa od roku 2007, kdy vstoupil v platnost zákon na ochranu před domácím násilím. Policistům dává pravomoc vykázat osobu na 10 dní ze společného obydlí. Ta nesmí napadenou osobu kontaktovat a vstupovat do společných prostor (bytů, domů), ale ani na zahrady či další společná místa v okolí bydlení. Jeho účelem je zabránit dalším útokům tzv. domácího násilí. Po tuto dobu se pak ohroženým osobám věnují pracovníci intervenčních center, kteří jim poskytnou psychosociální a právní pomoc. Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí, a proto skrytě. Je zpravidla dlouhodobé a jeho intenzita se vesměs stupňuje.

Několik případů z loňského roku

Ponižoval matku

Na deset dní musel mimo bydliště v sobotu 23. dubna loňského roku třiatřicetiletý muž z Bělé. Ten dlouhodobě vystavoval ve společné domácnosti psychickému i fyzickému násilí svoji pětapadesátiletou matku. Neustále ji častoval slovními urážkami ponižujícími její důstojnost, hrozil jí násilím a občas i fyzicky zaútočil. Také v uvedený den na matku zaútočil. Bránit ji začal druhý ze synů, když ale jeho snaha neměla účinek, zavolal raději policisty. Ti zjistili, že útočník má v dechu 2,45 promile alkoholu a aby agresivního syna, kterého uniforma policie ještě více rozdráždila, uklidnili, dopravili ho na opavskou záchytku. Při následném šetření zjistili, že na dotyčného už bylo sedmkrát podáno oznámení na Obecním úřadu Bělá. Po propuštění ze záchytky jej pro jistotu vykázali z domu a jeho okolí.

Napadal svoje rodiče

Těžké soužití měli rodiče, osmačtyřicetiletý otec a stejně stará matka z Kozmic, se svým dvacetiletým synem. Ten je dlouhodobě verbálně a také fyzicky napadal. Stalo se to i loni v úterý 13. září, kdy nejprve sprostě zaútočil na otce, protože mu odmítl dát peníze na alkohol. „Do otce hrubě strčil oběma rukama, až upadl na zem, a poněvadž se nemohl zvednout a cítil silné závratě a bolesti hlavy, tak zůstal ležet na zemi,“ popsal událost tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský. Když chtěla matka zavolat policisty, obrátil svoji agresi proti ní a snažil se jí telefon vyrazit z ruky. Přesto se rodičům podařilo na policii dovolat. Policisté při zjišťování situace využili speciálního souboru otázek SARA a zjistili, že tato situace je v rodině dlouhodobá a navíc se stále se zvyšující intenzitou útoků. Proto mladíkovi na deset dní zakázali vstup do domu a bezprostřední blízkosti jeho okolí a zahrady.

Z domu se mu nechtělo

Ve čtvrtek 15. září 2011 vykázali policisté z Velkých Heraldic na deset dní z domu dvaačtyřicetiletého muže z Holasovic-Loděnice. Ten v opilosti napadal svoji třicetiletou družku. Protože ale odmítal dům opustit, museli proti němu policisté použít chvatů a hmatů a v poutech ho následně dopravili na opavskou záchytku. Ani to se ale neobešlo bez problémů. „Při zákroku muž utrpěl lehkou oděrku na čele a současně zranil i jednoho z policistů, který utrpěl odřeniny na loktech pravé a levé ruky,“ popsala tehdy incident komisařka opavské policie Dagmar Schindlerová. Proto byl zadržený ještě před předáním na záchytce převezen k ošetření do Slezské nemocnice. To však odmítl. Policisté ho stíhají pro ublížení na zdraví.