Naše redakce se včera ráno s Terezou, která před začátkem změny svého pohlaví byla Jakubem Španihelem, telefonicky spojila. Potvrdila, že se musela vypořádávat s útokem na svou osobu. Konkrétní ovšem být nechtěla. „Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení nemůžu sdělit žádné bližší informace,“ omluvila se.

Podle zdrojů Deníku ovšem v celém incidentu měla být nevinně. Do opavského podniku si pouze nakrátko odskočila za přáteli. Jeden z přítomných hostů na baru se ovšem nevyvaroval verbálních narážek, a to do té míry, že se Tereza neudržela a dotyčného žďuchla. Muž se však poté do ní pustil. Osobu, jejíž tělo momentálně prochází náročnou proměnou, povalil na zem a tahal ji za vlasy, přičemž značnou část jich vytrhl, rány pěstí pak směřoval do obličeje. Kromě nepříjemných bolestí hlavy a vytrženého chomáče vlasů si napadená z roztržky odnesla velké psychické trauma.

ÚČASTNÍK POTYČKY JE RECIDIVISTA

Konflikt uvízl také v policejních svodkách. Napadenou Terezu Španihelovou zde ovšem nalezneme jako jednatřicetiletého muže ze Vsetínska. Druhým účastníkem byl osmadvacetiletý muž z Bruntálska, který měl v daný den slavit narozeniny. „V prostoru nočního baru v ulici Otická v Opavě došlo v pátek 23. února před třiadvacátou hodinou ke slovní potyčce mužů, a to za přítomnosti dalších hostů, což následně přerostlo ve vzájemné fyzické napadení údery dlaní a pěstmi. Poté se oba agresoři chytili pod krkem, upadli na zem a způsobili si lehká zranění s nutností jednorázového lékařského vyšetření a ošetření ve Slezské nemocnici,“ líčil celou událost mluvčí opavských policistů René Černohorský s tím, že u mladšího muže šlo o recidivu. V minulosti už byl totiž Okresním soudem v Opavě odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na dobu tří měsíců. Zkušební doba mu běžela do konce letošního května.

CHCE PRYČ Z OPAVY

Tereza Španihelová se pro takzvanou tranzici rozhodla před třemi lety. Během prvního roku se připravovala na změnu, později začala brát hormony a nedávno podstoupila operaci prsou. Celý proces bude zakončen chirurgickým zákrokem, při kterém vznikne neovagina. Dojít by k němu mohlo na přelomu letošního a příštího roku.

Podle Terezy jsou fyzické změny jedna věc, paralelně s nimi totiž prochází velice náročným psychickým obdobím. Páteční útok zdaleka nebyl prvním svého druhu. „Za uplynulé tři roky se něco podobného stalo už popáté. Naposledy to překročilo veškeré hranice a já se rozhodla k zásadnímu kroku. Mám dva a půl měsíce po operaci prsou. Tělo z toho ještě není plně zotaveno. Doufám, že to nebude mít nějaké následky. Do měsíce se chci každopádně odstěhovat z Opavy. Město se pro mě stalo nebezpečným,“ popisovala roztřeseným hlasem své životní útrapy Tereza.

URÁŽKY A NECHUTNOSTI

Realita pro ni není jednoduchá. Každodenně se totiž na sociálních sítích musí vypořádávat s narážkami na svou osobu, které často přechází v nevybíravé útoky, urážky a nechutnosti. Někteří se zkrátka se změnou jejího pohlaví odmítají smířit. „Na psychiku je to obrovský nápor. Musím chodit k psychologovi. Je to velký boj, ve kterém ale hodlám pokračovat. Snadné to však není. V noci se budím a ve snu vidím, jak se mě někdo snaží udeřit pěstí. V Opavě už pro mě bohužel bezpečno není. Hodlám to vyřešit přestěhováním do Prahy,“ komentovala Tereza Španihelová, která je mimochodem úspěšná fotografka, blogerka a také tvůrkyně videí ve své společnosti Tores Production.

Byť se v civilním i virtuálním životě na Instagramu pravidelně setkává s nepřátelskými ohlasy lidí, kteří ji nepřejí, má velkou skupinu svých fanoušků. Projevilo se to mimochodem také po posledním útoku, kdy Tereze byla vyjádřena podpora. „Všem těmto lidem moc děkuji,“ uzavřela krátké povídání Tereza Španihelová.