„Sedmadvacátého května letošního roku jako jindy odešel odsouzený do zaměstnání mimo areál věznice, ale tentokrát do zaměstnání nenastoupil a nevrátil se ani zpět k výkonu trestu,“ řekla k případu policistka Dagmar Schindlerová.

Muž pracoval v jedné z opavských firem, která sídlí na Přerovecké ulici v Opavě-Suchých Lazcích. Protože o osobě nepodal žádnou zprávu, opavští policisté ještě téhož dne po něm vyhlásili celostátní pátrání jako po uprchlém.

Uprchlíkovi ale svoboda přána nebyla. Už za tři dny jej zadržela policejní hlídka v Českém Těšíně. „Policisté muže následně eskortovali a dodali ho zpět k výkonu trestu odnětí svobody do věznice v Opavě,“ doplnila Schindlerová s tím, že komisař Služby kriminální policie a vyšetřování v Opavě v tomto týdnu proti němu zahájil trestní stíhání jako proti podezřelému ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Jiní odsouzení se ale snaží nástupu do vězení vyhnout. Prostě v určený termín nedorazí, někdy zmizí úplně, jindy se spoléhají na to, že se na ně zapomene.

Podobně nejspíše uvažoval čtyřiadvacetiletý muž z Kravařska, který se měl 10. května dostavit k nástupu trestu odnětí svobody do Vazební věznice v Ostravě. Tak rozhodl Okresní soud v Opavě a řádně o tom muže vyrozuměl dopisem, který odsouzený v dubnu tohoto roku převzal do vlastních rukou.

Nicméně k trestu bez uvedení závažného důvodu nenastoupil. Na základě příkazu Okresního soudu v Opavě k dodání do výkonu trestu byl tedy v posledním květnovém dnu zajištěn opavskými policisty a dodán do ostravské vazební věznice. Současně byl také kriminalisty obviněn ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Podle pravidelně aktualizované pátrací evidence Policie České republiky hledají policisté z nejrůznějších důvodů v současné době celkem 85 mužů a deset žen. Jejich obličeje a popis můžete najít na internetových stránkách Policie České republiky www.policie.cz, kde pod ikonou databáze zadáte vyhledávání.

Pokud někoho z nich poznáte, můžete policisty kontaktovat například pomocí linky 158.