Tam tři muži slovně a poté i fyzicky napadli dva strážníky. Došlo dokonce i na škrcení jednoho ze strážníků. Jak se však redakci podařilo zjistit, tento případ není rozhodně ničím ojedinělým.

„Pokud se jedná o řešení každodenní dopravní situace ve městě, strážníci poslouchají od občanů časté slovní napadání kvůli dopravní situaci, nebo různé připomínky, podněty, ba i nadávky, vůči kterým musí být strážníci bohužel imunní,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie Opava Pavla Losertová.

Jsou však podle ní případy, kdy se objeví i občané agresivní. „V opilosti prosazují své názory. Bývají často arogantní se sklony urážet a posmívat se strážníkům. V ojedinělých případech pak musí zakročit i Policie České republiky, když se jedná o útok na veřejného činitele,“ podotkla.

Slovní či fyzické napadání agresivními lidmi potvrdil i tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. „Určitě se to stává. Většinou, když jdou policisté na zákrok, kde je podnapilá osoba, dochází tam k narušení veřejného pořádku nebo občanského soužití mezi lidmi. Případně při výtržnictví či ublížení na zdraví,“ nechal se slyšet Černohorský.

Jak zdůraznil, stává se, že agresor svou zlobu převrací na policisty. Agresor je buď napadne, nebo jim vyhrožuje. Mnohdy to přeroste ve fyzický kontakt,“ poznamenal Černohorský.

S agresivními lidmi se setkávají také záchranáři. „Jde zpravidla o vulgární nadávky a vyhrožování. Naše posádky se s tím bohužel setkávají poměrně často. V celém kraji prakticky denně,“ říká tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

„V minulosti došlo při fyzickém napadení i ke zranění záchranářů. Na Opavsku jsou naštěstí fyzické ataky výjimečné. Je to ale také proto, že záchranáři jsou pro takové případy školeni a konfliktní situace se jim obvykle daří dobře zvládat,“ míní Humpl.

Významná je podle něho také spolupráce s policií, která v takových případech zasahuje se záchrankou. „Letos jsme například řešili situaci na Novojičínsku, kdy příbuzní vyhrožovali posádce smrtí, pokud neoživí pacientku. Ohrožovali záchranáře nožem a bránili jim v odchodu z bytu,“ uzavřel Humpl.