V místech mezi takzvanými Koutskými loukami a Efkovými zahradami předevčírem dopoledne mrtvého náhodně našel šestapadesátiletý Kravařan. Tělo leželo na hladině vodní plochy břichem dolů. „Bylo na místě ohledáno opavskou lékařkou, která konstatovala jako příčinu smrti utonutí po pádu do přírodní vody," sdělil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že doba úmrtí byla stanovena na období před již zmíněnými několika týdny.

„K určení přesné příčiny smrti byla lékařkou navržena zdravotní pitva, která bude provedena v Ústavu soudního lékařství v Ostravě," dodává Černohorský.

Okolnosti případu jsou stále nejasné. Do vyšetřování byli zapojeni mimo jiné i pracovníci Oddělení speciálních potápěčských činností a výcviku z Frýdku-Místku. Ti provedli kromě vyproštění utonulého navíc také prohlídku dna nádrže, avšak s nulovým výsledkem. Vše je tak zatím předmětem dalšího šetření.

Co tedy vlastně víme o nejasném případu devětapadesátiletého muže bez domova?. Jako pohřešovaný byl kravařské policii nahlášen letos 16. srpna, naposledy jej však lidé spatřili údajně již o měsíc dříve. Mělo tomu být 17. července v ulici Olšinky v Kravařích-Koutech. Ulice přitom vede k místu, kde nalezl muž svůj konec.

Miroslav N. byl místní postava, kterou má každá obec. Všichni ho znali, všichni mu viděli do života. Bezdomovec, který prý nikdy nepracoval, nikdy nikomu neublížil.

Podle místních lidí, které redakce v pondělí dopoledne v Kravařích-Koutech oslovila, byl neškodný, nikomu nikdy neublížil. „Když se napil, tak jenom vyřvával. I proto jsem na něho nezavolala policii, když někdy chodíval okolo nás," uvedla jedna z místních žen, která včera nakupovala v malém krámku u silnice.

Ona i další oslovení obyvatelé nad smrtí Miroslava N. kroutí hlavou. Nezdá se jim to totiž jen tak. „Pár dnů potom, co místní rozhlas hlásil, že se Mirek ztratil, jsem našel tady kousek u čističky jeho peněženku. Byla prázdná, jen občanka v ní byla. Bylo to v době, kdy bral sociální dávky. Někteří si tu myslí, že ho někdo o ty peníze okradl a pak mu do té vody pomohl. Ale kdo ví, jak to bylo. On jak měl peníze, tak je rozhazoval okolo sebe, jen to lítalo. Já jsem vám ale nic neřekl," řekl nám jeden z mužů, který se představil jako jeho spolužák.

Lidem se nezdá i místo, kde mrtvého našli, tedy tůňka v blízkém lese na okraji Koutů. „On sice do luk chodíval, ale tak daleko nikdy. Vždyť nemohl na nohy, po cukrovce mu uřezali prsty," přidala se opět důchodkyně, která si nebrala servítky: „On mohl být u bratra, ten je pořádný, ale on že od nikoho nic nechce. Tak přespával, kde se dalo. Venku, ale i ve stodole. Nerobil, neměl peníze a všecko prodal. Tak se stal bezdomovcem," uzavřela rázně své vyprávění důchodkyně.