To je zkušenost pětadvacetileté Zuzany z Opavy, která nyní pracuje v Irsku. Její sestra Anna dopadla lépe. Zloděj nezachytil PIN, takže jí kartu „pouze“ zablokoval. „Přístroj vypadal v pořádku, ale i tak jsme si dávaly pozor, protože v Bulharsku to bylo divoké celkově,“ vypráví Anna, která je zaměstnána v jedné opavské firmě.
Oběť skimmingu
Zuzana měla jediné štěstí v tom, že toto úterý postupný výběr peněz zachytila včas, jinak mohla přijít o všechno. V bance jí pak sdělili, že si zloděj její těžce ušetřené peníze vybíral až ve Spojených státech.
„V tomto případě se jednalo o tzv. skimming. Tímto termínem označujeme kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získají informace, díky kterým se mohou pokusit odcizit peníze z účtu. Smyslem je získání karetních dat a jejich následné zneužití pro výrobu padělku platební karty,“ vysvětluje Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.
Kartu podle ní pachatelé většinou zneužijí mimo zemi, kde data podvodně získali. Anna si šla včera pro vysvětlení do opavské pobočky své banky. Tam jí ale žádné informace k podvodné transakci neposkytli.
„Pokud taková transakce proběhne, banka ihned kartu zablokuje a upozorní klienta. Ten by měl ale celý případ nahlásit policii,“ poradili jí pouze.
Případ pro policii
Doporučuje to také tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský: „Pokud takový případ lidé nahlásí, budeme určitě spolupracovat s kriminálkou i se zahraničními kolegy,“ říká a radí, aby lidé neměli PIN kód v peněžence vedle karty. Kdyby se dostala pachateli do ruky, měl by usnadněnou práci.
A jak se bránit podvodu při výběru v zahraničí? „Dotyčný by měl před výběrem zkontrolovat, jestli na bankomatu nejsou pohyblivé části nebo zdali není narušený. Při zadávání PIN kódu určitě klávesnici chránit rukou. Také je jistější vybírat peníze v bankovních domech a ne v obchodních centrech či na ulici,“ radí mluvčí.
Obě Opavanky měly nakonec štěstí v neštěstí. Účty měly pojištěné, takže tisíc eur banka Zuzaně vrátí. Bude to ale trvat tři týdny.
Vytoužená dovolená se někdy může změnit v noční můru. Vyprávět by o tom mohly dvě Opavanky, o nichž píšeme výše. Kromě toho, že jim někdo na Slunečném pobřeží zkopíroval platební karty, postříkali je tam také pepřovým sprejem.
„Mizerné bylo i počasí, ale za to nikdo nemůže. Každopádně pršelo šest dní v týdnu,“ stěžuje si pětadvacetiletá Zuzana. „Přestože jsme měly all inclusive, byl malý výběr jídla a bylo studené. Co mě ale nejvíc zarazilo, bylo neprofesionální chování personálu hotelu,“ vzpomíná.
S nočním hlídačem se jí totiž přihodil vskutku nevšední zážitek. „S přáteli jsme se šli večer koupat do bazénu. Bohužel jsme si nevšimli, že je to zakázané, protože cedule na to upozorňující byla psána bulharsky,“ vysvětluje důvod, proč by ji nenapadlo, že s tím bude problém.
„Vlastně jsem ani netušila, co je ten hlídač zač. Nebyl označený, že patří k hotelu. Chvilku na nás mluvil bulharsky, takže jsme nechápali, o co jde. Poté vytáhl pepřový sprej a začal po nás stříkat jak po škodlivém hmyzu,“ nechápavě kroutí hlavou.
„Vím, že někteří lidé mají s Bulharskem skvělé zkušenosti. Já bych ho ale nikomu nedoporučovala. Nejenže se platí za záchod i v restauracích, kde sedíte, ale v rámci „škubání peněz“ z turistů vás ještě okradou,“ uzavírá.
Klára Jarošová