Devětatřicetiletý Karel Michálek a pětadvacetiletý Michal Čabala si půjdou sednout na 18 a 20 měsíců do věznice s ostrahou a jedenadvacetiletá Jana O. vyvázla z hrozivé situace ziskem 14 měsíců na třicetiměsíční podmínku.

Trojlístek došel jednoho pozdního dubnového večera po šikmém chodníčku až k domu poškozených manželů, kteří byli právě na dovolené, a rukou společnou jim dokonale „vybílil“ byt. Výtečníci odjeli bohatší o věci za více než 300 000 korun a o hotovost ve výši 60 000 korun.

Ani jeden z nich nebyl v soudní síni žádným nováčkem. Michálek má na svém kontě 16 trestných činů převážně majetkové povahy, slečna Jana teď vykonává už druhý trest veřejně prospěšných prací za druhou krádež a Čabala není o moc pozadu.

Byl to on, který pod vlivem drogy vypáčil okno bytu v rodinném domku a vykopl dveře do bytu. U soudu tvrdil, že si na událost vůbec nepamatuje. Jeho dva komplici mu pak přišli pomoci odnášet lup. Některé z ukradených věcí byly nalezeny a vráceny majitelům, zbývá škoda za 150 000 korun.

S nárokem na její uplatnění budou poškození odkázáni na vyřízení civilním soudem, popřípadě na mimosoudní vyrovnání. Soudní znalec uvedl, že u Čabaly nezjistil žádnou duševní poruchu ani chorobu, jen vztah k drogám. Potvrdil, že látka, kterou si před vloupáním do bytu vzal, skutečně způsobuje výpadek paměti, a proto si obviněný nic nepamatuje.

Všichni tři obžalovaní se ke skutku přiznali a projevili lítost. Důvěryhodně působila u Jany O., která stěží potlačovala pláč. Podle výpovědi její matky bývala křehká blondýnka dříve bezproblémovým dítětem a potíže začaly v době, kdy zapadla do špatné společnosti. Získala zkušenosti s drogami a dostala se do křížku se zákonem. Její životní postoj se poslední dobou údajně mění k lepšímu.

Ve zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, že tak vysoká škoda vyžaduje nepodmíněné tresty a na místě by možná byly i vyšší. Soud však přihlédl k přiznání i lítosti a Čabalovo protidrogové léčení by mohlo začít už při výkonu trestu.

„Jana je na jednu stranu už dospělá, a musí proto nést odpovědnost za své činy, ale chci věřit, že je snad ze svého problémového období už venku, a dostává šanci to dokázat,“ řekl soudce Jiří Urban k její výši trestu a dívce pak otcovsky promluvil do duše.

Rozsudek je pravomocný, protože proti němu nevznesli námitky odsouzení ani státní zástupkyně.