Je to velký a dlouhodobý problém. Zahrada mateřské školy na hlučínské Severní ulici se stala místem, kam se uchylují znudění dorostenci. A ti se tu baví. Třeba tím, že ničí vybavení určené dětem.

„Zničili nám tu prakticky vše, co na zahradě bylo. Pískoviště, prolézačky, hračky. Dokonce i dřevěnou chaloupku hodili přes plot a zapálili. Odolala jen v zemi zabudovaná věž a kovové konstrukce, většinou už letité a také zabetonované v zemi,“ postěžovala si ředitelka Mateřské školy na Severní ulici v Hlučíně Jana Adámková.

Školka a hlavně její zahrada doplácí na to, že je úplně na konci sídliště OKD, a láká tak nudící se omladinu, která se zde po večerech a v noci schovává před zraky dospělých. Opakovaně bylo poničení vybavení v zahradě hlášeno policii, ale ani státní, ani městská zatím nedokázala zabránit dalšímu nájezdu.

Nelze ale mužům v uniformách upřít snahu. Zejména strážníci zde provádějí časté pochůzky, ale jak to bývá, chytit někoho přímo se zatím nepodařilo.

„Teď naposledy úplně zničili pískoviště a dřevěné hrací prvky. Všechno, co jde, musíme uklízet dovnitř, aby to nezůstalo večer a v noci venku,“ řekla Adámková.

A lidé z paneláků v nejbližším okolí? „Bojí se. I když už třeba někoho vidí, mají strach něco říci, protože žijí mezi těmi, kteří sem lezou,“ posteskla si ředitelka Adámková.

Na druhé straně je ale ředitelka školky plná optimismu. Snad v příštím roce bude realizovaný záměr projektu rekonstrukce zahrady. Ta by se měla otevřít i pro veřejnost, a tak si jí snad sami lidé budou více vážit a hlídat ji.

„A konečně by se tu měly objevit kamery. Snad to povede ke klidu a nikdo už tu nebude ničit to, co slouží druhým,“ uzavřela vše Jana Adámková.