Ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obvinil policejní komisař čtyřicetiletého muže z Opavska. Podle zjištění policie muž nejméně od dubna roku 2022 do konce února letošního roku v prostorách jednoho z rodinných domů v obci Ludgeřovice opakovaně vyráběl amfetamin/metamfetamin.

„Tuto psychotropní a návykovou látku muž neoprávněně získával takzvanou Českou cestou. Při tom používal léky s obsahem pseudoefedrinu, červeného fosforu, jódu, další chemikálie, laboratorní sklo a zařízení. Takto vyrobil nejméně padesát gramů pervitinu, který částečně užil pro svou vlastní potřebu a částečně distribuoval společně s marihuanou zdarma či za úplatu dalším osobám, a to na různých místech Opavska a Ostravska,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorský.

Ilustrační foto.
Za úmrtí muže po požití fentanylu padla obvinění. Dvě osoby už jsou ve vazbě

Prostory pronajatého rodinného domu v Ludgeřovicích hlavnímu pachateli poskytl šestatřicetiletý muž z Hlučínska, jehož policisté obvinili ze stejné trestné činnosti. „Tento muž různým způsobem pomáhal návykovou látku vyrábět a rovněž tuto omamnou a psychotropní látku společně s marihuanou mu pomáhal distribuovat bez úplaty či prodávat za různé finanční prostředky dalším osobám,“ pokračoval policejní mluvčí.

Další stíhanou osobou v případu je osmadvacetiletá žena z Bruntálska. Ta je obviněná ze spáchání přečinu nepřekažení trestného činu. O tom, že oba spoluobvinění muži v době nejméně od září 2022 do února 2023 v domě v Ludgeřovicích opakovaně vyráběli a vyrábí pervitin, věděla. „Přestože jí bylo jasné, že se jedná o protiprávní jednání, nijak to neřešila, trestnou činnost jim sama nepřekazila a ani toto neoznámila státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu,“ vysvětlil René Černohorský.

Na snímku z 19. října 2022 je Karolína Kordysová u Vrchního soudu v Olomouci
Zeman udělil milost manželům z Novojičínska potrestaným za obchod s ayahuascou

Policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Opavě zadrželi oba muže při domovní prohlídce v rodinném domě v Ludgeřovicích bezprostředně po další nedovolené výrobě omamných a psychotropních látek a jedů.

„Při tomto zakročující policisté a kriminalisté nalezli nejen kompletní varnu – kompletní technologii pro výrobu amfetaminu/metamfetaminu, tedy různé chemikálie, prekurzory a laboratorní sklo, ale také několik desítek gramů zhotoveného uvařeného pervitinu. Toto vše bylo následně zajištěno a zasláno ke kriminalistickým expertízám,“ doplnil René Černohorský.

Záběr z videa.
VIDEO: Pervitinovou svatební cestu si novomanželé užili, pak je policie zatkla

Na obviněného čtyřicetiletého muže policejní komisař vydal návrh na vzetí do vazby, což opavské okresní státní zastupitelství akceptovalo, stejně jako Okresní soud v Opavě. Mladší z mužů je trestně stíhán na své svobodě.

„V rámci prováděné realizace opavští kriminalisté ve spolupráci s jejich ostravskými kolegy zjistili i pohyb a pobyt celostátně hledaného čtyřiatřicetiletého muže z Ostravy, na kterého byly jednotlivými okresními soudy vydány nejen čtyři příkazy k zatčení, ale i Evropský zatýkací rozkaz. Tento muž se po dobu více jak dvou let pohyboval orgánům činným v trestním řízení na blíže neznámých místech a v souvislosti s tímto objasněným případem výroby a distribuce drog byl vypátrán na Hlučínsku, kde v poslední době přebýval,“ uzavřel René Černohorský s tím, že muž měl na svědomí řadu majetkových deliktů. V současné době už je v ostravské věznici.