Počínaje tou chvílí sedmatřicetiletý Rom zmizel ze světa. Ze sociálních sítí i běžných hovorů spoluobčanů se poté začala na veřejnost chrlit jedna „zaručená informace“ za druhou. Prim hrála teorie, že se Žiga skrývá v romské komunitě, aniž by opustil slezskou metropoli.

Nic z toho se nikdy nepotvrdilo, ale policie dává najevo, že pátrání nevzdává. „Případ není uzavřený a vše je nadále v šetření. Pátrání po Vasilu Žigovi se nyní vede i v rámci Evropy a hledá jej také Interpol,“ sděluje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Pokud by orgány uprchlíka dopadly a prokázala se pravdivost podezření, hrozilo by mu údajně až 12 let za mřížemi.

Na světlo se navíc dostává další fáma. Jak se nechal slyšet neoficiální zdroj obeznámený s případem, jehož jméno je redakci známé, ale z bezpečnostních důvodů jej neuveřejní, mezi některými opavskými Romy je úkryt Vasila Žigy před spravedlností veřejným tajemstvím. Má se skrývat u svých příbuzných na Slovensku. Jestli je na tom něco pravdy, to ukáže možná až čas.

Vyšetřování případu je však komplikované. Ačkoli se měl podle některých informací T. V. již dostat z nejhoršího, policie jej zatím vyslechnout nemohla. „Jeho zdravotní stav to zatím neumožňuje,“ potvrzuje Černohorský. Zmlácený mladík, rodák z Nymburka, se měl ještě nedávno podle některých svých známých vyskytovat v nemocnici v Kolíně, kam byl převezen z ostravské fakultní nemocnice.

V Ostravě přitom zpočátku bojoval o holý život a později tu byl vinou těžkého zranění hlavy udržován v umělém spánku. Dnes už má být údajně vzhůru a znovu se učí chodit. Celá roztržka, po níž skončil muž v takto zbídačeném stavu, neměla podle vyšetřovatelů žádný rasový motiv, jak se nejprve spekulovalo mezi Opavany. Oba aktéři, násilník i jeho oběť, se měli znát a obchodovat spolu.

Jejich kšefty ale měly mít s legálním podnikáním pramálo společného. Jako motiv rvačky se skloňovala mimo jiné pře o 2 tisíce korun. I taková může být cena lidského života.