Jako na Větrné hůrce fičel v pondělí 3. února dopoledne vítr v malé osadě Lipina v kopcích u Štáblovic. Přitom už bylo po všem. Vichřice Emma zde měla největší sílu o víkendu, kdy po sobě nechala v okolních lesích spoušť.

Auta, která se serpentinami šplhají k osadě do kopců, míjejí polámané stromy podél silnice, nejhorší pohled je však na les za opuštěným kravínem. Vichřice ho pročísla, zůstal po ní široký vyholený pruh. Mohutné stromy se tu lámaly jako sirky v polovině kmenů nebo se vyvracely rovnou z kořenů. Zbylé osamělé stromy se nebezpečně naklánějí. Les za kravínem však není jediný.

„Támhle mají polom státní lesy,“ ukazuje jeden z místních obyvatel Stanislav Vavřín do krajiny ke Štáblovicím. „Střechy nám naštěstí vydržely, jen švagrovi to vyvrátilo vrata,“ pokračuje. On i další obyvatelé Lipiny shodně tvrdí, že takový vichr nepamatují.

Marii Fryčové shodila vichřice na zahradě strom, a tak ho včera s manželem uklízeli. „Byla sobota a trvalo to tak deset minut. Bylo to hrozné. Už to nikdy nechceme zažít,“ říká. „Je s podivem, že sousedova střecha vydržela,“ ukazuje na rozpadlou střechu zchátralého domku naproti. Ať se v Lipině podíváte do krajiny na kteroukoliv světovou stranu, všude vidíte zničené části lesů. Část jich patří Lesům ČR, část soukromníkům či obci Štáblovice.

Emma řádila také v Melči a Kružberku

Správci lesů na Opavsku zatím zjišťují rozsah škod, mnohde mohou být horší než ty, které způsobil orkán Kyril v loňském roce. Opavsko/ Emma se protáhla i Opavskem a zanechala po sobě spoušť. Některé obce Opavska jako Darkovice, Vítkov, Hradec nad Moravicí či Bolatice zasáhla krátce před polednem v pátek a odezněla ve stejnou dobu v sobotu.

Nejvíce řádila asi v okolí Kružberku a v Melči. Přitom jejímu řádění nemusí být ještě konec. „Čekáme, že stromy budou ještě padat. Tady u nás to bylo určitě horší než orkán Kyril. Zatím jsme tak silnou vichřici nezažili, takové škody tu dlouho nepamatujeme,“ uvedl jeden z lesních dělníků pracujících v Melči a Radkově. Nejvíce škod přímo v obci hlásila Melč. „Měli jsme tu dost velkou kalamitu. U jednoho rodinného domku v obci vítr utrhl střechu. Vzrostlá lípa ve směru na Radkov přervala elektrické vedení a v zámeckém parku spadly dvě vzrostlé túje,“ uvedl starosta Melče Vojtěch Seidler.

Velké škody podle něj napáchal vítr v obecních lesích. „Naši hasiči odklízeli i třicet popadaných stromů na cestě mezi Janskými Koupelemi a Kružberkem,“ dodal. Hasiči zaznamenali téměř čtyřicet výjezdů. „Zaznamenali jsme od pátku do soboty třicet šest výjezdů. Ve většině případů to bylo kvůli popadaným stromůma v jednom případě byli hasiči voláni ke stržené střeše v Melči,“ uvedl komisař opavských hasičů Miroslav Svoboda. Některé obce nebo jejich části byly odříznuté od světa jako například Hrabství.

„Čekala jsme zrovna na autobus do Ostravy. Náhle u zastávky zastavilo auto. Paní, která z něj vystoupila, mi oznámila, že jestli čekám na autobus, tak prý nepojede, protože jsou na cestě mezi Hrabstvím a Výškovicemi popadané stromy. Tím pádem jsme byli oříznutí od světa, naštěstí šla alespoň elektřina,“ uvedla Andrea Sedláčková z Hrabství. Vichřice Emma podle údajů, které měla naše redakce k dispozici do uzávěrky tohoto čísla, nejvíce řádila na Vítkovsku. Pracovníci místní správy včera uvedli, že podle odhadů spadlo v jejich revírech asi 25 000 kubíků dřeva.

„Dá se říct, že je to zhruba čtvrtina roční plánované těžby,“ uvedli. Podle nich jsou škody srovnatelné s řáděním orkánu Kyril v loňském roce. Nejvíce škod zaznamenali na mladých lesních porostech v okolí Kružberku. Také v Městských lesích Opava napáchala Emma velké škody. „Stromů popadalo hodně. Naši muži jsou právě v terénu a zjišťují rozsah škod,“ uvedl ředitel Městských lesů Opava Otto Žallmann.