"Jasně rozdělené role mezi jednotlivé členy, plánovitost a koordinovanost, tak fungovala organizovaná skupina šesti pachatelů, kteří měli zcizovat či se měli pokusit zcizit ze starších vozidel katalyzátory s vysokým obsahem drahých kovů," popsala mluvčí ostravské policie Pavla Jiroušková s tím, že škoda přesáhla 100 tisíc korun.

Ke krádežím mělo docházet od jarních měsíců letošního roku až do listopadu. Počet případů zřejmě není konečný, jelikož je velký předpoklad, že někteří poškození krádeže neoznamovali.

Provoz v Hlučínské ulici a navazující Sokolské třídě v Ostravě-Přívoze byl v pondělí 15. listopadu 2021 částečně obnoven.
Brány pekla v Ostravě-Přívoze se zavírají. Zatím ale jen částečně, podívejte se

Hlavní z pachatelů měl vše řídit a rozdělovat úkoly, další měl vytipovávat motorová vozidla, která měla katalyzátory s vysokým obsahem drahých kovů. Následně měl informovat kumpány a uvést jim lokalitu výskytu vozidla.

"Převážně se jednalo o starší vozidla různých značek. Další spolupachatelé pak měli na místo přijet a katalyzátory odcizit za pomoci přineseného nářadí. Jeden z pachatelů měl hlídat, aby nedošlo k jejich odhalení. Samotná krádež byla otázkou několika málo minut. Odcizené „zboží“ měli pak za úplatu odevzdat tipaři, který je předal hlavnímu organizátorovi. Ten měl katalyzátory prodat bez potřebných dokladů dalším osobám," uvedla Jiroušková.

Na začátku listopadu však spadla klec a skupina skončila v poutech. Na zadržení mužů se podílela také zásahová jednotka moravskoslezské policie, jelikož kriminalisté získali poznatky, že by pachatelé měli mít i zbraně.

Jacek Piotr Jaworek může být ozbrojený a nebezpečný.
Policie pátrá po Polákovi, ten měl zabít tři lidi. Dvě stě kilometrů od Ostravy

"To se potvrdilo a při prohlídkách bytových i nebytových prostor byly zajištěny dvě zbraně. Dále kriminalisté zajistili nářadí (přímočarou pilu, rozbušovačku, zvedák apod.), finanční hotovost a katalyzátor či výfukové potrubí. Policisté také zajistili tři vozidla," dodala dále mluvčí.

Policisté zahájili trestní stíhání všech šesti zadržených mužů a to ze zločinu krádeže, za což jim hrozí trest odnětí svobody až osm let. Jeden z pachatelů byl v posledních třech letech za majetkovou trestnou činnost odsouzen.

MFK Vítkovice U14 - Hranice U14 4:0 (30. října 2021).
Exemplární tresty! Opilí rozhodčí se na fotbalový trávník dlouho nevrátí

Většina obviněných se k trestné činnosti doznala. Na dva obviněné byl podán podnět k návrhu na vzetí do vazby, který nebyl soudem akceptován, trestní stíhání je tedy vedeno na svobodě.