Zpočátku to vypadalo jako ostrý policejní zátah a ve vzduchu se vznášela otázka, zda tu nedošlo k nějakému těžkému zločinu. Popravdě by se tady tomu nikdo nedivil. V ubytovně, kde by mělo bydlet sedmnáct lidí oficiálně, a možná až šedesát a více neoficiálně, se totiž vyskytují především Romové, kteří patří podle řady Vítkovanů mezi enormně problematické.

Nicméně nakonec se ukázalo, že se jednalo o klasickou šťáru.

„V ranních hodinách uskutečnili policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje běžnou pobytovou kontrolu ve dvou ubytovnách na Opavsku. Těchto kontrol se zúčastnili, tak jako již mnoha předešlých, také pracovníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje," uvádí tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Moravskoslezkého kraje Daniela Vlčková a dodává:

„Policisté kontrolovali, zda ubytovaní cizinci a také ubytovatelé dodržují všechna ustanovení a povinnosti, které jim vyplývají ze zákona o pobytu cizinců na území ČR. Hasiči se v rámci svých kompetencí zaměřili, zda vybavení ubytoven odpovídá všem požárním předpisům. „O kontrole přitom nebyl dopředu nikdo informován.

„Oficiální informaci, že se tam něco děje, jsem dostal asi kolem osmé ráno. Byl jsem mimo Vítkov, takže jsem nemohl být přítomný osobně, ale bylo mi řečeno, že se na místě pohybují policisté a hasiči a provádějí kontrolu," popisuje vítkovský starosta Pavel Smolka. Výsledky akce by měly být navíc známy asi až v pondělí.

Kontrola vítkovské ubytovny přišla vzápětí po vydání našeho článku o potížích, které mají se zdejším romským obyvatelstvem lidé v širokém okolí. Zejména pak paní Blanka Bürgermeister, matka jedenáctiměsíční Marušky a osmiletého Tomáše, která s dětmi a manželem bydlí v rodinném domě jen o pár metrů dále. Její příběh jsme vám přinesli zde a zde.

Blanka Bürgermeister už díky posledním událostem ztratila poslední zábrany a nahlas a otevřeně promluvila o všem, co se ve Vítkově děje. Svou odvahou přitom inspirovala celou řadu dalších. Od vydání článku je náš redakční e-mail zahlcen zprávami lidí, kteří nejen vyjadřují podporu zoufalé rodině, ale také vyprávějí vlastní zkušenosti s osazenstvem zmiňované ubytovny a netají se nadějí, že zviditelněním zdejší problematiky se snad konečně dočkají nápravy.

Článek o paní Bürgermeister některé dokonce přiměl aktivně se do věci vložit. „Sám jsem požádal formou e-mailu o vyjádření vedoucího funkcionáře obvodního oddělení Policie ČR Vítkov, jakým způsobem bude nadále bezpečnostní situaci řešit," napsal nám například Andrej Móc.

S jistým návrhem pak přišla Kateřina Janičatová: „Ačkoliv nepocházím z okolí místa dění, tento článek se ke mně prostřednictvím sociálních sítí dostal a velice mě zaujal, jelikož se opravdu jedná o majoritní problém. Napadlo mě, zdali se paní Blanka pokusila obrátit na ombudsmana a jestli by to pomohlo k vyřešení problémů její rodiny."

Ostré kritiky se však od veřejnosti dočkala také policie. „Doporučuji vyžádat si telefonáty paní Blanky na linku policie a nechat prošetřit příslušnou policejní inspekcí, proč to nikdo neřeší," navrhuje kupříkladu jeden ze čtenářů. Policisté se však hájí a tvrdí, že dělají vše, co je v jejich silách.

„Když nám je jakýkoli trestný čin nahlášen, okamžitě provádíme šetření. Zasahujeme navíc nejen na zavolání, ale i při výkonu služby. Řešili jsme už několikrát i vítkovskou ubytovnu. Jednalo se hlavně o případy rušení nočního klidu a podobně. Situaci nepodceňujeme a vedoucí obvodního oddělení ve Vítkově je v úzkém kontaktu se starostou, kdy společně rozebírají možné postupy a jiné záležitosti," sděluje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Na dotaz, proč byl odložen případ, kdy byl pronásledován s nožem v ruce syn paní Bürgermeister, pak odpověděl: „Hned následující ráno po oznámení jsme určili pachatele. Jelikož se však jednalo o šestiletého chlapce, nespadal případ dále do naší kompetence a byl předán odboru sociálně právní ochrany dětí."

Vážení čtenáři, diskuze u tohoto článku nebude otevřena. Pokud se chcete k témetu vyjádřit, můžete tak učinit na adresu redakce Opavského a hlučínského Deníku, Na Rybníčku 56, Opava nebo mailem redakce.opavsky@denik.cz.

Děkujeme za pochopení.