Skupinka mladých lidí jde k vodě. Na dece mají batohy, ve kterým jsou mimo jiné peněženky či mobilní telefony. Všichni najednou si jdou zaplavat. Když se po patnácti minutách vrátí, batohy jsou prázdné. Mají smůlu, nikdo v okolí si nikoho nevšiml. V letních měsících začíná sezona pro zloděje. Právě u vody mají ideální příležitost ukázat své umění.

Málokdo už jde ven bez mobilu či peněz, a zároveň málokdo si své věci hlídá. „Na koupališti, kde je několik tisíc lidí, se zloděj hravě ztratí v davu. Navíc lidé jsou hodně nepozorní. Lepší podmínky si zloději sotva můžou přát,“ řekl mluvčí opavské policie a zároveň i policejní preventista René Černohorský. Právě nepozornost hraje v těchto případech obrovskou roli. Schválně – vybavíte si, kolik lidí se během odpoledne vystřídalo na vedlejší dece? Sotva. „Základní pravidlo je pokud možno nic cenného s sebou nebrat. A pokud to nejde jinak, tak se aspoň prostřídat a nejít všichni do vody najednou. Řešením může být i domluva s lidmi u vedlejší deky, že si věci navzájem pohlídáte. Ale pokud je neznáte, i to může být riziko,“ vysvětlil Černohorský.

Problém může být i na parkovištích u vody. To se týká hlavně dolnobenešovské či hlučínské štěrkovny. „V žádném případě nenechávejte ve voze žádné tašky či předměty. Zloděj nepozná, že je taška prázdná. I když v ní nic není a nemá co ukrást, vznikne škoda na rozbitém okně,“ řekl Černohorský. Pozor si dávejte i v případě, že k vodě jedete na kole. Zámek by měl být samozřejmostí, ještě ideálnější je pak zamknout více kol k sobě, čímž se zloději výrazně ztíží práce.