Svou zkušenost už s nimi má také místopředseda vítkovských zahrádkářů František Putko. „Zloději mi vykradli celé vybavení chatky včetně nádobí, peřin, vypili dokonce i zbytek fernetu. Odnesli si skládací židle, hifi věž, no bylo toho tolik, že si to museli odvézt na vozíku.

Jindy mi ukradli všechny králíky a morčata. Před čtyřmi lety odcizili v naší osadě sběrači kovů veškeré vodovodní ventily a museli jsme vyměnit celý vodovod," popisoval František Putko a ve svém výčtu pokračoval: „V roce 2000 nám vykradli i moštárnu a sušárnu ovoce, z níž ukradli všechna hliníková sušicí síta.

V posledních třech letech jsem zaznamenal i krádeže jarních cibulovin. Zdá se to neuvěřitelné, ale někdo prostě v noci vyrýval krásně vykvetlé krokusy, sněženky, bledule a ostatní, které našel."

LÁKADLEM JSOU DRAHÉ VĚCI

Krádeže úrody se podle něj objevovaly vždy na podzim. „Tehdy zahrádkáři pěstovali ovoce a zeleninu ve velkém. Posledních deset let začali zahrádky využívat spíš pro rekreační účely a mají ve svých chatkách televize, ledničky, rádia či nářadí. To jsou pro zloděje největší lákadla," uvedl.

Ve Vítkově, kde fungují tři zahrádkářské osady, si vykradači zahrádek objekty většinou pečlivě vytipují. „Po zřízení ubytovny pro převážně romské nepřizpůsobivé občany se tito lidé začali na zahrádky chodit dívat a tipovat, co by kde ukradli. Při krádežích voláme policii, objasnění však není jednoduché," doplnil František Putko.

V Opavě se nachází sedmnáct osad a jak řekl předseda opavských zahrádkářů Lubomír Fišer, počet vloupání neustále roste. Kromě zlodějů bývají chatky cílem také bezdomovců. „Pár dní v nich přespí, udělají nepořádek a zase odcházejí. Říkáme zahrádkářům, aby se snažili své ztráty minimalizovat. Třeba radíme, aby při odchodu nechali na schodech konzervy nebo alkohol, což je to, co bezdomovci většinou hledají," vysvětlil.

Kradené věci jsou prakticky stejné jako jinde elektrické pily, kola, vařiče. A stejné je to také s objasněním vloupání: „Apelujeme na zahrádkáře, aby každé vloupání nahlásili na policii. I přesto, že úspěšnost vyřešení případů je mizivá. Kradlo se vždycky, ovšem teď je toho čím dál tím víc," dodal Lubomír Fišer.