Byť sdělovací prostředky na problematiku neustále upozorňují, ne všichni senioři si dávají dobrý pozor. Před několika dny totiž opět zafungovala snad nejčastěji se opakující léčka. Osmdesátiletá žena z Opavy zvedla sluchátko domácí pevné telefonní linky. Na druhém konci byla osoba představující se jako její syn. Ten referoval o smyšlené historce, kterak mu vznikly problémy na účtu a potřeboval by hotovost.

Dotyčná tomu uvěřila a dokonce jí nebylo podezřelé ani to, že do místa jejího bydliště nedorazí syn osobně, ale pošle jiného muže, který se dostavil týž den. Okolo šestnácté hodiny mu seniorka v jednom z bytových domů v opavském centru opravdu předala 350 tisíc korun.

K podobným případům dochází napříč celou republikou, občasně také na Opavsku, a to i přesto, že prevence se nezanedbává. Pravidelně se totiž konají besedy nebo přednášky na toto téma. Ne všechny podvodné pokusy ovšem pro kriminálníky padnou na úrodnou půdu. Spousta seniorů je totiž ve střehu a tyto hovory ohlašují.

„V posledních srpnových dnech tohoto roku se s tak zvanými případy „VNUK“ setkali další tři senioři napříč celým opavským okresem. Neznámé osoby je telefonicky žádaly o finanční prostředky pod záminkou momentální tíživé situace, nutnosti úhrady dluhů a pohledávek, přičemž požadovaly deseti tisíce ale i stovky tisíc na hotovosti,“ komentoval tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský a ještě doplnil: „Naštěstí se osoby poproduktivního věku zachovaly velmi dobře a po podivných telefonátech obdobného charakteru, kdy se volající představovali jako synové či vnuci, tak ihned volaly svým rodinným příslušníkům, vše si důkladně ověřily a zjistily podvodná tvrzení neznámých pachatelů.“ Nikdo další tak nebyl oklamán.

Policie upozorňuje zejména majitele pevných linek, aby byli ostražití. Nejlepší je se co nejrychleji osobně setkat s rodinným příslušníkem a vše zkontrolovat. „Finanční prostředky v žádném případě nedávat cizím, neznámým lidem případně je posílat na neznámé účty. Nejlépe je ihned po takovém telefonátu či osobním setkání s neznámou osobou neprodleně zavolat na bezplatnou linku tísňového volání 158,“ uvedl ještě René Černohorský.