Nejen zlodějům, ale všem pachatelům něčeho protiprávního totiž v tomto období hrozí daleko větší postihy. Dost možná se o tom přesvědčí i osmadvacetiletý muž z Opavy, který se v neděli 22. března pokusil ze supermarketu v Holasické ulici v Opavě-Kateřinkách ukrást dvě slazená mléka v hodnotě 64 korun.

Schoval si je do kapsy a chtěl projít přes pokladny, jenže ho zadrželi pracovníci ochranky. Policisté následně zjistili, že jde o recidivistu. Za 64 korunovou krádež teď může tento zloděj vyfasovat až osm let za mřížemi.

„Za „běžného“ stavu je trestní sazba za případy přečinu krádeže, ať už neznámého či známého pachatele, až dvouletá. V případě známého pachatele a jeho opětovné recidivy až tříletá. Aktuálně se však jedná o skutky s trestem odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let. Je potřeba si uvědomit škodlivost předmětných trestních jednání, neboť právě v této době je potřeba směřovat veškeré lidské zdroje k odstranění extrémně škodlivého stavu. Policisté tak řeší v těchto dnech, nad rámec standardních úkonů, rovněž úkoly další, specifické. Obecně je nutné ve zvýšené míře vyžadovat, aby k páchání trestné činnosti nedocházelo. Z hlediska skutkových podstat s vyšší trestní sazbou se jedná například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, nakažlivé nemoci a podobně,“ uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský.