Poměrně nedávno policie musela objasňovat několik desítek krádeží, ke kterým došlo v opavských zahrádkářských osadách. Jednou z nich se například stala i Osada míru, kde došlo snad k patnácti vloupáním do chatek během krátké doby.

„Během zimy těchto případů skutečně přibývá. Důvody jsou různé. Zloději se někdy zaměřují na cennější věci, jindy kradou železo do šrotu. Někteří zde přespávají anebo hledají jídlo," vysvětloval tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Právě proto se v chatkách nevyplácí nechávat věci, které tam být nemusí. Nedat zloději možnost něco ukrást je také jeden z dobrých preventivních kroků. Řada opavských zahrádkářů by mohla povídat. Najdou se mezi nimi i tací, kteří se zlodějskými živly bojují po mnoho let a byli vykradeni hned několikrát.

Není proto divu, že někteří k ochraně svého majetku využívají důmyslné alarmy. „Do zahrádkářských kolonií pravidelně vyrážejí naše hlídky. Ve spolupráci s městskou policií lokality kontrolujeme," pokračoval.

Samozřejmě ani v silách policie není možné být vždy všude. Jestliže si při vstupu na pozemek vaší zahrádky všimnete něčeho podezřelého, vyplatí se chovat velmi obezřetně.

„Souvisí to se sběrem důkazního materiálu. Na místě zajišťujeme otisky prstů či bot a tak dále. Tohle všechno nakonec může vést k dopadení pachatele," vysvětloval René Černohorský, který si nemyslí, že by některé zahrádkářské osady na území Opavy byly pod větším tlakem zlodějů než ostatní: „Krádeže jsme řešili na různých místech. Je to rozprostřené a dochází k nim ve všech koloniích."