Nejdříve na ně mohli řidiči narazit v pondělí 25. května, tato akce souvisela s návratem dětí prvního stupně zpět do základních škol. Reagovala zejména na neukázněnost řidičů při nedodržování stanovené rychlosti jízdy v obcích, mimo obec, případně v dalších úsecích. 

"Akce byla zaměřena na speciální kontrolu dodržování nejvyšší dovolené rychlosti proto, že právě tato problematika se v minulých týdnech ukázala jako zásadní například na silnici I/11 spojující Opavu s Ostravou, přesněji na křižovatce s odbočkou na Mokré Lazce, kde je povolena rychlost maximálně 70 kilometrů v hodině. Nezřídka zde policisté naměřili řidičům přes 100 kilometrů, jeden jel dokonce přes 160 kilometrů,“ uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský.

V pondělí se však policisté prioritně zaměřili na silnice v blízkosti škol. V jejich hledáčku skončily třeba Vrchní a Mírová ulice v Opavě nebo Gudrichova ulice v Raduni. „Zjištěno bylo 56 přestupků. Ve 35 případech byla porušena rychlost jízdy, v 9 skutcích byl zjištěn nesprávný způsob jízdy, při 5 kontrolách řidič neoprávněně užil mobil bez handsfree a 7 krát bylo porušeno dopravní značení. Za zajímavost lze považovat to, že ve 34 případech se jednalo o ženy – řidičky,“ přibližuje René Černohorský. 

Na jízdu aut v jízdních pruzích se pak zaměřily desítky policistů ve čtvrtek 28. května, a to konkrétně na silnici I/11 v místě hrabyňského kopce.

„V průběhu dopoledne bylo zkontrolováno 62 řidičů, jedoucích po tříproudové komunikace ve směru na Ostravu. V 61 případech byly na místě uloženy blokové pokuty přes 16 tisíc korun. Celkem 52 řidičů porušilo ustanovení o jízdě v jízdních pruzích, v 6 případech byla překročena rychlost, jeden řidič za jízdy telefonoval a v jednom případě byl při kontrole zjištěn nevyhovující technický stav vozu,“ dodal.