Byla sobota okolo druhé odpolední. Do prodejny Kenvelo v areálu hypermarketu Tesco vešli dva muži. Jednomu bylo devatenáct, druhému o čtyři roky více. Prohlíželi si zboží a po chvíli odešli. Jen oni tušili, že odcházejí s pánskou košilí za 349 korun.

Poté vešli do knihkupectví. Také si chvilku prohlíželi zboží, a aniž to někdo zaregistroval, odešli s knihou za 599 korun, ukrytou pod bundou. Věděli dobře, co mají dělat. Strhli zařízení, které by vyvolalo poplach a chovali se přirozeně. Dokonce i slušně pozdravili.

Uběhly další dvě hodiny. Bylo pár minut po čtvrté, když na služebně policie zazvonila linka 158. Muž na druhé straně řekl, že právě ve svém domě v Gudrichově ulici vyplašil dva zloděje, kteří utíkají pryč. Policejní zákrok byl rychlý a oba zloději už brzy seděli v policejním autě.

„Policisté, kteří muže zajistili, u nich provedli zákonnou bezpečnostní prohlídku a nalezli věci, které předtím zcizili v prodejnách areálu Tesla. Tyto věci byly vráceny po zadokumentování případu do prodejen. S pachateli bylo zahájeno zkrácené řízení ve věci přečinu krádeže,“ popsala kroky policie s případem seznámená policistka Dagmar Schindlerová.

I přesto, že je muž ve svém domku přistihl, stačili mu, poté co se dovnitř dostali přes nezajištěnou branku a nezamčenými dveřmi, ze sklepa ukrást elektrickou vrtačku s příslušenstvím a akušroubovák celkem za dva a půl tisíce korun. Oba pachatelé byli při svém zajištění policií v silně podnapilém stavu. Dechové zkoušky u jednoho prokázaly 2,76, u druhého 0,95 promile alkoholu v dechu.

Oba tak byli převezeni na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Než se tak stalo, policisté zjistili, že jeden z pachatelů byl již v minulosti za trestnou činnost majetkového charakteru potrestán. Okresní soud v Opavě mu uložil tříletou podmínku, která měla vypršet až v průběhu roku 2011.

„Proto byl starší z dvojice umístěn do policejní cely a státní zástupce pro něj navrhl vzetí do vazby. To včera soudce potvrdil a rozhodl o jeho převezení do vazební věznice v Ostravě, kam již byl eskortován. Mladší z pachatelů je stíhán na svobodě,“ doplnila ještě Dagmar Schindlerová.