A přesně tohle se v těchto dnech stalo paní Věře (84 let) z Moravské Ostravy. Vetřelec byl ve vedlejším pokoji…

Snídaně

„Jako každý jiný den jsem si připravila snídani a pustila rádio, které najednou přestalo hrát. Původně jsem si myslela, že je problém v ovládači hlasitosti, který občas zlobí. Jenže na rádiu nesvítila červená kontrolka. Proto jsem zkusila zapnout světlo v kuchyni. Nic se nedělo," popsala začátek dramatu paní Věra. Nejprve si myslela, že jde o klasický výpadek proudu. „Pak mě napadlo podívat se na chodbu, jestli to není pouze u mě. Ty rozvody jsou totiž zastaralé. Už jsme s tím měli v minulosti problémy. Na chodbě světlo fungovalo normálně. Takže to muselo být v jističi v mezipatře," vzpomínala paní Věra, která se pak s klíčky od bytu vydala ke skříňce. „Dveře jsem pouze přivřela je to jen několik schodů. Otevřu skříňku, jistič byl dole. Dala jsem ho nahoru a vrátila se. Zavřela jsem dveře a zamkla je na dva západy, pak jsem vsunula řetízek. Rádio hrálo a já pokračovala ve snídani," uvedla paní Věra, která během dvou až tří minut ucítila průvan.

Šok

„Zvedla jsem se, abych zjistila, co se děje. To, co jsem spatřila, mi vyrazilo dech. Vstupní dveře, které jsem zamkla na dva západy a ještě zabezpečila řetízkem, byly pootevřené. Stejně jako dveře do malého pokoje, kam jsem hned vešla. Na posteli ležely mé rozházené osobní věci, které jsem původně měla v malé taštičce. Scházela peněženka. Nevěděla jsem, co mám dělat," řekla paní Věra, které v té chvíli došlo, že po celou dobu měla v zamčeném bytě zloděje. „Musel tam vběhnout, když jsem nahazovala jistič. Pak vzal peněženku, potichu odemkl dveře a odešel," nastínila jedinou možnost paní Věra.

Když se probrala ze šoku, vzala telefon, aby vytočila tísňovou linku. „Bylo to hluché. Asi jsem v tom rozrušení místo 158 vyťukala 168. Pak jsem zatelefonovala dceři, která kontaktovala policii," dodala paní Věra.

Až s odstupem času si uvědomila, jaké nebezpečí jí hrozilo. „Raději ani nechci domyslet, kdybych ho v zamčeném bytě přistihla. Mohl být pod drogami a takoví jsou schopni všeho," uzavřela paní Věra, která přišla o peněženku, v níž měla pět set korun a rodinné fotky.

Další případy

Případů okradených a podvedených seniorů v posledních dnech na Ostravsku přibývá. Po delší odmlce se na scéně objevili falešní vnuci. Tvrdí, že okamžitě potřebují hotovost, pro kterou si pak pošlou kamaráda. Někteří důvěřiví senioři, aniž by si informace ověřili u příbuzných, peníze skutečně neznámým lidem dají.

Kromě falešných vnuků zločinci používají i další způsoby. Do bytů důchodců se dostávají pod záminkou odečtu vody či plynu, jindy tvrdí, že přicházejí vrátit přeplatky nebo přinášejí příspěvek na léky. Vystupují také jako poskytovatelé sociálních či zdravotních služeb.