Na Opavsku je podle policejní databáze k 1. červenci 2022 v pátrání devětatřicedt mužů a jedenáct žen, včetně mladistvých do osmnácti let.

Z opavského regionu pochází nejstarší pohřešovaný člověk v rámci celého Moravskoslezského kraje. Je jím Verner Kolofik (ročník 1937), po kterém bylo pátrání vyhlášeno v červenci 2008. Ve stejném roce zmizel Michal Kvítek (ročník 1984), který se na seznamu pohřešovaných objevil v květnu 2008. Svým zjevem určitě zaujme Zdeněk Martiník (ročník 1969), který je hledaný od roku 2014.

Ilustrační foto.
Vzhůru na koupaliště v Opavě a okolí, kolik tam dnes utratíte peněz

Co se týká dalších regionů Moravskoslezského kraje, každý z nich má nějakou svou hledanou „celebritu“ nebo nezvyklý případ. Na ostravském seznamu například figuruje exposlanec Petr Wolf (ročník 1960). V roce 2012 byl za zneužití jedenáctimilionové státní dotace z ministerstva životního prostředí pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení a k pětimilionové pokutě. Wolf proces označil za politický, což soudci důrazně odmítli.

Exposlanec po vynesení odsuzujícího rozsudku dělal vše pro to, aby nemusel za mříže. Nakonec zmizel. Krajský soud na něj vydal zatykač. V pátrací databázi figuruje od 25. ledna 2013. Poslední stopy vedly do Latinské Ameriky. „Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Tamní úřady jsme požádali o spolupráci. Nicméně ty zatím nepřistoupily k jeho zadržení,“ informovalo v roce 2019 Policejní prezidium České republiky. Od té doby se žádné nové zprávy neobjevily.

Vila Vančurova v Opavě 29. června 2022.
Vila Vančurova se otevřela veřejnosti, návštěvníci si prohlédli novou přístavbu

Na Bruntálsku je hledaným číslo jedna bezesporu dvojnásobný vrah František Hudec (ročník 1950). V pátrání je od 23. září 1992. Zmasakroval svou manželku a nevlastního syna. Použil nůž a sekeru. Podle některých stop by se mohl ukrývat na území bývalého Sovětského svazu, není však vyloučeno, že je už po smrti.

Lékař, který jednoho dne zmizel 

Řada otazníků zůstává v případu lékaře Martina Rybnikára (ročník 1976) ze Slovenska, který pracoval ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě. Nadějný lékař bez jakéhokoliv vysvětlení v březnu 2003 nenastoupil na svou směnu. Přitom měl pověst spolehlivého člověka, kterého si nadřízení chválili. Od té doby se nad ním slehla zem.

„Vědělo se o něm, že má rád Tatry, proto jsme pátrání zaměřili i tímto směrem. Nebyli jsme ale úspěšní,“ prohlásil před několika roky policista z pátracího oddělení, podle kterého se během vyšetřování ukázalo, že lékař měl zálibu v kurzovém sázení. „Na tehdejší dobu sázel poměrně velké částky. Víme také o větší výhře, kterou ale brzy prosázel,“ dodal kriminalista. Zda s tím lékařovo zmizení souvisí, však policie neví.

Obchodní dům Breda, 16. února 2022 v Opavě.
Kult Opavy Breda: začaly práce na její záchraně, má to stát stovky milionů

Ochránci zákona prověřovali několik verzí, včetně té, že se stal obětí násilného trestného činu. To se ale nepotvrdilo. Kolegové z práce se spíše klonili k tomu, že Rybnikár, který byl introvertní typ, nevydržel velké pracovní vytížení a odjel do slovenských hor relaxovat. Rád totiž lezl po skalách. Policie nevylučuje ani možnost, že měl v horách nehodu. Rybnikár nechal v Ostravě snoubenku.

Vybrané fotografie hledaných a pohřešovaných osob z Opavska pocházejí z databáze Policie ČR platné k 1. červenci. Fotografie hledaných a pohřešovaných osob z dalších okresů Moravskoslezského kraje naleznete na regionálních stránkách Deníku.