V posledních dnech se zpravodajství z Ukrajiny soustředilo zejména na obránce areálu oceláren Azovstal, představujícího poslední baštu odporu v ukrajinském Mariupolu proti ruské invazi.

Mezi bojovníky bránícími Azovstal se nacházeli také dva velitelé praporu Azov, Denys Prokopenko a Arsenij Fedosjuk, kteří se svým manželkám ozvali formou textových zpráv ještě koncem minulého týdne. Ty mezitím přitáhly k Azovstalu pozornost světových médií, a tím na sebe upozornily dezinformátory.

Po cestě k papeži zaútočili lháři

Obě ženy, Katerina Prokopenková a Julie Fedosjuková, se během května obrátily na mezinárodní společenství s prosbou o jakoukoli pomoc pro své muže a vydaly se také do Říma za papežem, kde se zúčastnily jeho květnové Generální audience na Svatopetrském náměstí.

Papež František se s nimi na závěr této audience krátce setkal při osobním pozdravu, o čemž informovala řada mezinárodních médií (v Česku o tom přinesl zprávu například web Vatican News).

Tímto činem na sebe obě manželky ukrajinských bojovníků upoutaly pozornost proruských dezinformátorů, kteří na vzniklou situaci reagovali tak, že začali na sociálních sítích po celé Evropě šířit v různých jazycích včetně češtiny a slovenštiny lživý mem, v němž obě ženy prezentují jako sympatizantky německého nacismu.

Ruští vojáci na Ukrajině
Proválečné ruské lži šíří v online prostoru trollí farma, ukázal britský výzkum

Mem tvoří fotografie zachycující tři mladé ženy se vztyčenou pravou paží jakoby k nacistickému pozdravu, přičemž doprovodný popisek označuje tyto ženy za „manželky nacistů z Azova“ a ženu v zeleném tričku stojící na snímku vpravo přímo za Katerinu Prokopenkovou. „Manželky nacistů z Azova. Hajlují ukázkově. Ta vpravo je Prokopenko, včera na audienci u papeže orodovala za manžela,“ uvádí popisek, jenž je přímou součástí memu.

V českém prostředí rozšířil tuto dezinformaci například uživatel označující se jako Tomáš Tyl, který umístil zmíněný mem 12. května 2022 na svůj facebookový profil a mimo jiné k němu připsal: „Jak dlouho si ještě budeme lhát?! Tak prostě řekněme, že jsme na straně nacistů, což už stejně všichni víme a bude to cajk…“ Jeho příspěvek následně dosáhl do středy 18. května 2022 více než 1,5 tisíce sdílení, jak ze strany individuálních uživatelů, tak i v různých proruských facebookových skupinách.

Hoax tvrdí, že dění na fotografii bylo zinscenováno. Ve skutečnosti jde o autentický snímek reportéra AP Rodriga Abda, který tuto fotografii pořídil 4. dubna 2022 v Buči. Fotografie byla součástí materiálu dokumentujícího život dětí, jež přežily masakr
Fotografie z Buči nebyla zinscenovaná. Internetem se šíří další lež

Mem ale lže. Zveřejněná fotografie je ve skutečnosti více než 12 let stará, nepochází z Ukrajiny a zachycuje někoho úplně jiného než Katerinu Prokopenkovou a ostatní manželky bojovníků Azovu.

Fotografie koluje od roku 2010, zprvu odkazovala k Polsku

„Fotografie tří dívek s napřaženými pažemi koluje minimálně od začátku roku 2010, kdy manželce azovského velitele muselo být mezi 14 a 15 lety,“ upozorňuje italský novinář David Puente na stránkách webu Open Online, věnujícího se mimo jiné ověřování pravdivosti šířených informací. (U Kateriny Prokopenkové je jako její současný věk uváděno 27 let, pozn. red.)

Fotku podle něj sdílel původně polský účet a odkazovala k situaci v Polsku. Dívka stojící vlevo má také na sobě tričko se symbolem srdce v barvách polské vlajky. Z fotografie se již před 12 lety stal podle Puenteho hodně šířený mem, ale nikdo si tváře dívek nespojoval s manželkami nebo přítelkyněmi ukrajinských bojovníků.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Atentát na novináře? Ruská média píší příběhy hájící Kreml. Ale falšují realitu

Původní popisek jpg souboru s obrázkem zněl „polish-girls-white-pride.jpg“, tedy „polské-dívky-bílá hrdost“, což by naznačovalo, že dívky jsou Polky hlásící se k neonacistickému sloganu white pride, vyjadřujícímu údajnou hrdost na bílou barvu kůže.

Puente také zaznamenal, že tento obrázek koloval již v únoru 2010 a že ve své původní podobě zachycoval celé postavy dívek včetně jejich bot. Pozdější verze snímku z roku 2011 už byly ale oříznuté a boty chyběly.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkDůvodem ořezu mohlo být podle Puenteho odstranění vodoznaku uživatele, který snímek sdílel na polském webu jako první. Tento vodoznak označoval uživatele přezdívkou „asiia1927“ a uváděl, že snímek byl původně zveřejněn na webu Fotka.pl. Odtamtud byl ale později smazán.

Dívka vpravo má s Katerinou Prokopenkovou společné jen to, že je také blondýnka s delšími vlasy, jinak jí ale není ani příliš podobná. Skutečná Katerina Prokopenková vystupuje například v rozhovoru, jenž s ní letos v dubnu natočila italská veřejnoprávní stanice RAI.

Zdroj: Youtube

S pomocí funkcí zpětného vyhledávání obrázků lze také zjistit, že fotografie všech tří dívek existuje v různých verzích. Podle Davida Puenteho byla jedna z těchto verzí již v roce 2015 účelově upravena tak, že na trička dívek byly místo původních motivů fotomontáží umístěny hákové kříže a další nacistické symboly, a následně ji dezinformátoři sdíleli s ironickým sloganem „Please meet the new European country, Ukraine“ („Prosím, seznamte se s novou evropskou zemí, Ukrajinou“).

Závěrem lze tedy uvést, že ať už je na snímku kdokoli, v žádném případě to není Katerina Prokopenková. Nejstarší známé verze snímku byly zveřejněny na polských stránkách a profilech a nebyly v žádném vztahu k Ukrajině. Dezinformace vydávající vyfocené dívky za Ukrajinky se začaly objevovat až kolem roku 2015, tedy po ruské anexi Krymu a vzniku rusko-ukrajinského konfliktu.