Jenže soukromí dárci už na všechno sami nestačí a pokud nepomůže stát, reálně hrozí, že uprchlíkům nebude co dát. A to po celé České republice. Potravinové banky, hlavní zdroj potravinové pomoci pro uprchlíky, upozorňují, že bez přispění státu jejich zásoby vydrží jen dva až tři týdny.

„Výdej momentálně převyšuje příjem asi třikrát. Teď se trochu zpomalily počty příchozích, což pomáhá. Ale je nutné, aby stát přispěl, protože kapacity dárců se rychle vyčerpávají“ upozorňuje ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Uprchlíci z Ukrajiny v Kongresovém centru, Praha. Ilustrační foto.
Česko, země Ukrajincům zaslíbená: Kdo požádal o víza, do jakých obcí zamířili

Stát se snaží získat prostředky pro potravinové banky, které zajišťují asi sedmdesát procent pomoci uprchlíkům, z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Z něj by šlo vyčerpat až 1,4 miliardy korun v následujících pěti letech. Čerpání financí má na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí skrze Operační program potravinové a materiální pomoci (OP PMP).

Podle Láchové zatím z evropského fondu ministerstvo uvolnilo deset milionů korun. „Bude ale potřeba více peněz, pokud bude příliv uprchlíků pokračovat, nebude to stačit. Třeba jen pražské KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině - pozn. red.) teď týdne spotřebuje potraviny za 1,5 milionu korun,“ doplňuje Láchová. Týdenní součet za celou Českou republiku se podle ní pohybuje někde kolem devíti milionů korun.

S hygienou na štíru

Problém navíc nejsou jen potraviny. Na zásobování má vliv také složení uprchlíků. „Vzhledem k tomu, že přicházejí hlavně ženy a děti, řešíme nedostatek hygienických potřeb. Plen, dámských pomůcek. A také dětské výživy nebo sunaru,“ poznamenává k zásobám Eva Švehlová, mluvčí radnice v Příbrami.

Martin Rozumek
Martin Rozumek: Ministerstvo vnitra likviduje funkční tým pro pomoc uprchlíkům

Drogerie, dětská výživa a hygienické potřeby chybí také v Moravskoslezském kraji, minulý týden tam zbývalo doslova pár posledních kusů. 

Chybějící hygienické potřeby může částečně pomoci vyřešit i potravinová banka, protože se ale primárně zaměřuje na jídlo, zásoby hygieny jsou mnohanásobně menší. Pomáhá v tom nakonec kontroverzní rozhodnutí bývalé vlády, která nařídila dámské vložky zařadit do strategických zásob státu. Na konci loňského roku tak Státní správa hmotných rezerv potravinovým bankám předala dva miliony kusů vložek.

Sbírky probíhají i opačným směrem

S akutním nedostatkem se potýkají také centra pomoci, která fungují přímo na Ukrajině a snaží se pomoci milionům lidí, kteří nemohli nebo nechtěli opustit své domovy. "Podle aktuálních informací potřebují hlavně balíčky první pomoci, autolékárničky, sterilní krytí, individuálně balené obvazy, antiseptika, analgetika a protizánětlivé léky,“ popisuje Vratislav Vozník, mluvčí iniciativy Železnice pomáhá, která na Ukrajinu vypravila už osm vlaků s humanitární pomocí.

I na Ukrajině nejvíc dopadá krize na děti, ženy a seniory, kteří řeší akutní nedostatek hygienických potřeb, ale nemají také elektrické ohřívače či filtry na čištění vody. Češi tak mohou pomáhat dále. "Naše sběrná místa jsou v Brně, Praze, Pardubicích, Havířově, Karviné a Orlové, a všichni, kteří chtějí pomoct, najdou přesné adresy i pravidelně aktualizovaný seznam potřebné pomoci na webu www.zeleznicepomaha.cz," dodává Vozník.