Se svou dcerou nalezly vášeň v drátkování, jejich drátované výrobky získaly certifikát Opavské Slezsko regionální produkt. Ona sama pak ráda i recykluje, třeba z riflového oblečení dokáže šít tašky.

I přesto, že je Blanka Klouzalová upoutaná na invalidní vozík, bere právě svůj handicap jako něco, co jí otevřelo cestu k plné realizaci svých koníčků. „Můj handicap mi umožňuje větší rozsah volnosti. Kdybych chodila standardně do práce, neměla bych dostatek času,“ vysvětluje Blanka Klouzalová.

Kaple sv. Urbana v Závadě je pamětihodnost obce.
V Závadě se chystají postavit druhou kořenovou čističku

Velké díky a velké zásluhy na tom, že může být takto aktivní, podle ní patří obci. Ta zrekonstruovala obecní dům, v němž kromě úřadu sídlí třeba i knihovna, kterou Blanka Klouzalová vede téměř čtyři roky. Celý objekt obecního domu je totiž bezbariérový. „Naše nemoc je dědičná, na vozíku jsem já, dcera i syn. A obec Závada dává lidem s handicapem šanci, ne ve všech obcích najdete bezbariérové objekty. To je základ toho, že mohu být v zastupitelstvu, že mohu vést knihovnu, kroužky pro děti nebo dělat výstavy,“ zdůrazňuje Blanka Klouzalová.

Aby se starala o chod knihovny, jí bylo nabídnuto. A protože ráda čte, komunikuje s lidmi a nebrání se výzvám, přijala. Navíc, jak bylo zmíněno, se může v knihovně a celé budově pohybovat na vozíčku. Zájem o navštěvování knihovny dle ní roste. „Především v době covidu se takřka roztrhl pytel s povinnou četbou, neustále jsem sháněla knihy. Máme skvělou domluvu s Knihovnou Petra Bezruče v Opavě, když potřebuji nějaké tituly, přijedu si pro ně, nebo mi je oni zavezou sem,“ pokračuje.

Blanka Klouzalová je „duší“ knihovny v Závadě. Knihovnu vede, zároveň pořádá i řemeslné kroužky pro děti. Na snímku s Janou Schlossarkovou (vpravo), regionální lidovou básnířkou a spisovatelkou.Blanka Klouzalová je „duší“ knihovny v Závadě. Knihovnu vede, zároveň pořádá i řemeslné kroužky pro děti. Na snímku s Janou Schlossarkovou (vpravo), regionální lidovou básnířkou a spisovatelkou.Zdroj: se souhlasem B. Klouzalové a Knihovny v Závadě u Hlučína

Knihovnu otevírá vždy v pondělí od 15.30 do 17 a v pátek od 18 do 19 hodin. Po dohodě ale pro ni není žádný problém provozní dobu upravit. Stejně jako zajistit ve spolupráci s obecním úřadem donášku knih starším lidem přímo domů.

Sama paní Blanka si ráda přečte jakýkoli titul, nemá své vyhrazené žánry nebo autory. Závadskou knihovnu můžete sledovat také na facebooku Knihovna Závada u Hlučína.

V knihovně také začala vést kroužky, nejdřív s dospělými, pak i se dvěma dětskými skupinami, vše pojala jako učení se řemeslu. Společně se věnovali ubrouskové technice, malování na sklo nebo drátkování. Covid sice jejich kroužek pozastavil, ale už se připravuje znovuobnovení. Kromě toho Blanka Klouzalová také šije. „Mám ráda recykl, z riflových oblečení šiji tašky, ale třeba i andílky, takové dekorační předměty,“ prozrazuje.

Starostka Závady Andrea Lorková.
Starostka Závady Andrea Lorková: Trápí nás vandalismus, někdy i odchyty psů

Všechno, co umí, se naučila sama. „Stejně tak moje dcera, samy jsme se nějak vypracovaly,“ pokračuje s pokorou. Jak bylo řečeno, její dcera Kateřina se věnuje zejména drátkování. Manžel Rostislav zase pracuje se dřevem. A tak vlastně vznikl jejich „rodinný“ podnik, kdy je na začátku motivovala práce s dětmi. Po čase obě zjistily, že by si troufly pokročit dál. Dnes si na jejich webu www.prajzulka.cz můžete prostřednictvím eshopu objednat krásné a s láskou vyráběné předměty.

Pokud jsou osloveni, přijedou své výrobky prezentovat třeba na trhy, opět za účelem propagace řemesla. „Pořád se to ale točí kolem handicapu. Člověk si musí vymyslet nějakou činnost, před deseti lety mne ani nenapadlo, že budu toto všechno dělat,“ dodává skromně Blanka Klouzalová. Ta je také i obrovskou milovnicí historie, v Závadě už před dvěma lety uspořádala výstavu historických fotografií, další chystá příští rok na jaře.