Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku odhalen poprvé, se jím nakazilo 15 130 lidí. Skoro 9600 z nich se z nemoci vyléčilo. Naopak 368 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo, jeden z nich dnes. V českých nemocnicích je 151 lidí s covidem-19. Stav 19 z nich je vážný.

Lidé v ulicích Plzně roušky zcela neodložili i když ve volném prostoru se už mohou pohybovat bez nich
Nová plošná omezení dnes vstupují v platnost: pozor na roušky a hromadné akce

Počet nově prokázaných případů infekce koronavirem v tomto týdnu čtyřikrát po sobě překročil dvě stovky za den. V úterý zachytily laboratoře v Česku 206 případů, o den později bylo pozitivních testů o 40 více. Ve čtvrtek nárůst mírně zpomalil na 235, za pátek přibylo přes 280 případů, což je nejvyšší denní nárůst od 28. června.

Kvůli zvýšenému počtu nakažených v Česku ode dneška platí nová opatření proti šíření koronaviru. Lidé musí nosit nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí, jde o kulturní a sportovní akce, ale také svatby a pohřby uvnitř budov. Od pondělí pak bude omezena kapacita těchto akcí ze současné tisícovky lidí na polovinu.

V Česku je několik lokálních ohnisek nemoci covid-19. Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel vykazuje Karvinsko, a to téměř 64. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 39 případů na sto tisíc obyvatel.

Nákaza v Alzheimercentru

Téměř 53 nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel je podle údajů ministerstva zdravotnictví na Jihlavsku. Počet pacientů s koronavirem v jihlavském Alzheimercentru stoupl na 56. Jde o 39 klientů zařízení a 17 zaměstnanců. Nemocní jsou i mezi pracovníky jihlavské firmy Bosch Diesel.

Přes 25 nových případů na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní je na Jablonecku. V Libereckém a Ústeckém kraji od pátku krajské hygieny kvůli šíření koronaviru znovu zavedly povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren.

Kontroly na estonských hranicích. Ilustrační snímek
Po příjezdu do karantény. Pro Estonsko s Lotyšskem není Česko znovu bezpečné

Rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem v posledních dnech vykazuje Praha. Za 24 hodin do pátečního podvečera přibylo 38 infikovaných. Za nárůstem nakažených v posledních dnech stojí mimo jiné ohnisko v nočním klubu Techtle Mechtle. V hlavním městě bude od pondělí platit povinnost zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích.

Nemocných dnes přibylo také v Prachaticích, kde je covidem-19 nakaženo 20 lidí žijících na ubytovně. Většinu nemocných tvoří cizinci. Nakažení z ubytovny pracovali v jedné prachatické společnosti, která kvůli tomu musela zastavit provoz. Testy na koronavirus by pracovníci společnosti měli podstoupit ve středu.