"Do pátého května máme uzavřeny smlouvy o zahraničních dodávkách ochranných pomůcek. Do příštího týdne chceme mít informace, jak bude zásobování zajištěno po tomto datu, jestli bude třeba zahraniční dováky prodloužit a jak budou pomůcku hrazeny a dodávány," uvedl na úvod tiskové konference ministr vnitra a šéf Krizového štábu Jan Hamáček. 

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Změny v režimu nošení roušek se podle šéfa Krizového štábu zatím nechystají. "Jak česká veřejnost zareagovala na nošení roušek, je jeden z důvodů klidného průběhu epidemie. Opatření je efektivní a funguje. Kdy bude riziko natolik nízké, že od nošení odstoupíme, musí říci odborníci,“ upozornil Hamáček. Nějakou dobu budou ještě trvat i omezení volného pohybu, záviset bude i na fungování chytré karantény. 

Hamáček rovněž uvedl, že Pracovní skupina projednává možnost využití lidí, kteří hledají práci. Uplatnění by mohli najít například v zemědělství, kde pracovní síly naopak chybí. "Nezaměstnanost roste, ale nikoli fatálně. V zemědělství je naopak nedostatek pracovních sil, tak chceme oba tyto problémy propojit." 

Zmatky u zoologických zahrad

Pracovní skupina se věnuje i takzvaným pendlerům. Pro ty ministerstvo práce připraví materiál, jaké mají možnosti pro státní podporu. Další skupina se pak zabývá režímem na státních hranicích. 

Hamáček se vyjádřil i k otevření zoologických zahrad, ke kterému by mělo dojít 25. května. Epidemiolog Rostislav Maďar totiž dříve uvedl, že s ním tento termín nebyl projednán. "Nikdo takový podnět nevznesl. Souhlas komise epidemiologů musel být, aby to došlo až na vládu," reagoval šéf Krizového štábu. 

Uvedl také, že policie může pomoci s udržováním nezbytných rozstupů po otevření farmářských trhů. Policie aktuálně eviduje 49 nemocných strážníků, v karanténě jich zůstává 216. Nakažených koronavirem v hasičském sboru je šestnáct, 73 hasičů je v karanténě.  

Nákaza koronavirem byla v Česku poprvé odhalena 1. března, na konci stejného měsíce překročil počet nakažených hranici 3 300 osob. Podle informací ministerstva zdravotnictví je v Česku aktuálně 6151 nakažených. Vláda již představila plán uvolňování mimořádných omezení přijatých v souvislosti s epidemií. Spustit by ho měla 20. dubna a zatím je naplánován do 8. června.