Lídrům ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vadí především to, že vláda přijímá desítky mimořádných opatřeníchaoticky a neshodne se ani na tom, zda by měla sněmovnu požádat o další prodloužení nouzového stavu. „Nemohou být dál porušována základní lidská práva, k nimž například patří právo na vycestování ze země,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Právě toto omezení hodlá u Ústavního soudu napadnout část senátorů.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE.
O protahování stavu nouze za 30. duben už nestojí ani premiér Andrej Babiš a ministři za ANO. Naopak ministr vnitra Jan Hamáček a další čtyři členové vlády za ČSSD opatření podporují, stejně jako někteří sociálnědemokratičtí hejtmani. Zdůvodňují to především snazšími dodávkami ochranných pomůceka možností jejich centrální distribuce.
Jenže právě netransparentní nákupy zdravotního materiálu kritizuje prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, jenž si na ně chce posvítit při mimořádné kontrolní akci.

Pádné slovo vyřklo i jedenáct lékařských osobností z Univerzity Karlovy. Požadují, aby se život co nejrychleji začal vracet do běžných kolejí. Upozorňují, že denně v ČR umírá přirozenou smrtí na 300 lidí, na Covid-19 pět. Lůžka intenzivní péče jsou vytížena ze 45 procent.
„Dlouhodobá izolace je devastační pro celou společnost. Je nutné co nejdříve konat a urychlit strategii státu v návratu k normálnímu životu. To vše za rozumného dodržování hygienických opatření,“ uzavírají lékaři.