V pondělí Česko na některých místech ve Středočeském kraji v Praze zaznamenalo takzvaně tropický den, kdy se nejvyšší teploty dostaly alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíce bylo v Tuhani, kde naměřili 30,9 stupně. Padlo také sedm teplotních rekordů.

ČHMÚ upozornil na to, že průměrná maxima pro toto období jsou 19 stupňů. Večer a v noci se studenou frontou od západu dorazí místní přeháňky a bouřky, s nimi pak následující den ochlazení, uvedli meteorologové.

Ilustrační snímek
Teploty v Česku znovu vystoupaly nad 30 stupňů. Letos patrně naposledy

Úterní nejvyšší teploty by neměly přesáhnout 25 stupňů, předpověď předpokládá místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Středa a čtvrtek by se měly obejít bez srážek, denní maxima by se měla dostat ve středu na 25 stupňů a ve čtvrtek na 27 stupňů Celsia.

Od pátku se déšť a přeháňky na většině území vrátí. Teploty v pátek mohou ještě vystoupat na 26 stupňů Celsia, na západě Čech bude kvůli nástupu zvlněné studené fronty už jen 18 stupňů. Teploty pod 20 stupni většinou zůstanou i během víkendu, srážek a oblačnosti bude postupně ubývat.

Teplejší počasí než obvykle

Celkově by nadcházející čtyři týdny měly být teplejší než dlouhodobý průměr, který je v období od 18. září do 15. října 11,3 stupně. „Teplé a slunečné počasí pozdního léta, přetrvávající po většinu dosavadního průběhu září, se s velkou pravděpodobností udrží i během jeho druhé poloviny a tak celý měsíc zůstane teplotně nadnormální,“ uvedli meteorologové.

Na přelomu září a října se ochladí, první a druhý říjnový týden by se svým teplotním i srážkovým charakterem měly více blížit normálu.

Tento a příští týden ale bude převládat počasí babího léta s nadprůměrnými teplotami. Maxima mohou být v nížinách i nad letními 25 stupni. V první polovině října pak budou minimální teploty mezi deseti až pěti, maximální teploty nejčastěji mezi 14 až 18 stupni Celsia. Meteorologové ale nevylučují, že by se i v tomto období mohly objevit krátkodobější teplejší epizody babího léta.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Srážkově bude období pravděpodobně průměrné. Období beze srážek, které panuje v Česku od začátku září, bude v tomto týdnu přerušeno několika krátkými epizodami srážek místního charakteru. „Období posledního zářijového týdne bude po jeho většinu spíše srážkově sušší, výraznější a plošně rozsáhlejší srážky dorazí pravděpodobně v jeho závěru, tedy na přelomu měsíce, vyloučeny nejsou opět ojedinělé bouřky. Zbytek období pak bude srážkově průměrný již s převahou dešťových srážek nad přeháňkami,“ dodali meteorologové.