Symbol pandemie, respirátory a roušky, již lidé nebudou muset nosit na sportovních a kulturních akcí, a to od 13. března. V nemocnicích či domovech seniorů povinnost mít nasazenou ochranu dýchacích cest bude pokračovat.

Fanoušci při derby Třinec - Vítkovice (8. prosince 2021)
Hromadné akce budou nově bez omezení. Respirátory začnou Češi odkládat v březnu

„To že se nám podařilo zvládnout tuto vlnu epidemie neznamená, že covid-19 není smrtelné nebezpečí. Znovu zdůrazňuji, že jedinou účinnou ochranou je očkování. Denně zemřou zcela zbytečně desítky neočkovaných seniorů. To je smutné,“ uvedl ve středu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Deník připravil stručný přehled, co se mění.

Hromadné a sportovní akce

Od 1. března se ruší kapacitní omezení pro kulturní a sportovní akce. Pořadatelé koncertů či sportovních klání tak mohou plně naplnit haly, sály či stadiony. 

Respirátory a roušky

Od 13. března zůstane povinnost nosit respirátory, v případě dětí roušky, pouze ve zdravotnických zařízení, sociálních službách a také v prostředcích a prostorech MHD. Jinde tato povinnost odpadne, a to včetně obchodů či restaurací.

„S odborníky však ještě budeme řešit, zda povinnost nosit respirátory nezůstane u některých hromadných akcí,“ připustil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Testování zdravotníků

Testování zaměstnanců ve zdravotnických zařízení a sociálních službách se zruší 13. března.

Prezident Miloš Zeman 15. prosince 2021 na zámku v Lánech
Pandemický zákon: Prezident Zeman podepsal spornou novelu

PCR testy

V březnu mohou absolvovat lidé jeden PCR test zdarma. „Aby se člověk, který se necítí dobře a má strach z nákazy, mohl nechat otestovat," připomíná ministr zdravotnictví.

Dalším důvodem je například pocit "jistoty" při návštěvě v domovech seniorů a podobně.

I nadále platí PCR test zdarma na základě žádanky od lékaře či hygienické stanice.