Redakci Deníku prakticky okamžitě zaplavily zprávy, v nichž čtenáři nabízeli pomoc. Po článku o matce čtyř malých dětí z Litoměřicka jež přišla o živnost během koronaviru, se ozvalo několik maminek s odrostlejšími potomky a nabízely ženě vybavení po školácích, včetně psacích stolů a kancelářských židlí.

Zdražování dopadá na rodiny s dětmi čím dál citelněji.
Zdražování? Na dovolenou není. Aktovku máme z bazaru, líčí matka čtyř dětí

Zhruba dvacítka emailů přišla do redakce po textu o seniorce Aleně z Orlickoústecka, která má nevýhodnou smlouvu na byt v domě s pečovatelskou službou. Čtenáři nabízeli finanční pomoc, další psali, že paní uhradí obědy, na něž se jí nedostává peněz, popřípadě jí věnují poukázky do nejbližšího obchodu, aby si mohla zpestřit svůj jídelníček a dopřát si i něco navíc.

„Ráda bych jí měsíčně posílala alespoň něco na přilepšenou. Moc to sice nebude, ale i pár stokorun, třeba na ovoce, by mohlo udělat radost,“ napsala například paní Simona. „Pokud mi pošlete kontakt, zabalím té paní balík a odešlu na její adresu. Ráda jí udělám radost,“ uvedla ve svém emailu paní Jana. „Takové stáří je nedůstojné a ráda bych jí finančně pomohla,“ sdělila nám paní Radka.

Senioři nad 65 let, kteří žijí sami, patří k druhé nejčastější skupině, která má problém vyjít s penězi
Nemáte nárok, slýchává důchodkyně. Z penze zbývá minimum, o příspěvky žádá marně

Ozval se také právník, který chtěl pomoci s nápravou nevýhodných smluv v domově s pečovatelskou službou, kde seniorka bydlí. Lidé tu totiž mají byty v zápůjčce, bez klasické nájemní smlouvy, přitom za ně platí zhruba pět tisíc korun. Všechny čtenáře jsme propojili s Charitou Ústí nad Orlicí a Občanskou poradnou v Ústí nad Orlicí, které jsou s Alenou v kontaktu.

Čtenáři zareagovali také na příběh dvou ukrajinských sester se čtyřmi malými dětmi. Dětská lékařka a zdravotnice se v malém pražském bytě společně starají o tři tříleté potomky a jedno šestileté. Aby mohly pracovat, sehnaly jim od září školku a školu.

Mnoho ukrajinských rodin muselo kvůli válce uprchnout ze země. Ilustrační foto
Ukrajinská lékařka se stará o dvojčata. Sotva v ČR našla školku, přišla o byt

Jenže krátce na to se dozvěděly, že jim pronajímatelka neprodlouží smlouvu na byt. Jiný nemohly sehnat, nikdo nechtěl ubytovat tolik malých dětí. Díky ohlasům od čtenářů z různých koutů republiky a také ze společnosti Vltava Labe Media teď mají šanci, že se jejich situace vyřeší.

Všem čtenářům za jejich iniciativu velice děkujeme.