Předchozí
1 z 7
Další

Za prací květinářky se skrývá velká dřina

Gabriela Andělová vystudovala oděvní školu, avšak jejím velkým koníčkem je už řadu let floristika. Nyní se rozhodla otevřít si svou první vlastní prodejnu, kterou pojmenovala Květinová dílna.

Květinovou dílnu najdou zákazníci v Krnovské ulici v Opavě a je součástí prostor tamního Svatebního salonu Ariana. Pro Gabrielu Andělovou jde o premiéru, předtím svou vlastní prodejnu nikdy neměla. V květinářstvích roky pracovala, avšak poté toho kvůli onemocnění své maminky zanechala.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové

„Chvíli jsem dělala v pojišťovnictví, ale pořád jsem se věnovala kytkám, stále jsem připravovala svatby a podobně,“ říká Gabriela Andělová. V oboru vyučena není, vystudovala oděvní školu a možná i proto se poznala s Hanou Duškovou, majitelkou zmíněného salonu Ariana. Ke květinám však měla vždy velmi blízko.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové

A proč dala svému obchůdku název právě Květinová dílna? „Myslím, že floristika je poctivé řemeslo. A řemeslo má zlaté dno. Devadesát procent všeho v květinářství jsou ruční práce, nechci si kupovat žádné polotovary, a proto název dílna. Protože je to takové obyčejné,“ vysvětluje. Do budoucna by návštěva její prodejny mohla být pro zákazníky i zajímavým zpestřením, protože se počítá i s tím, že si lidé květinu sami uváží. „A pokud bude zájem, chtěla bych časem třeba v sobotu po zavíračce připravit kurzy. Pro obyčejné lidi, ať si tu práce vyzkoušejí,“ pokračuje.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové

Květinami se nezabývá jen v práci, ale tvoří také doma ve Štěpánkovicích. „Ale to je opravdu takové zázemí, kde je poměrně nepořádek. Každý říká, že je to krásná, voňavá práce. Ale za tou se skrývá velká dřina a občas právě také ten nepořádek. Naplňuje mě to ale také z toho důvodu, že například v pojišťovnictví vám neroste nic pod rukama, není za tím nic moc vidět. Floristika je pravý opak,“ míní. Když jede domů směr Štěpánkovice, rozváží po cestě lidem jejich objednané květiny zdarma.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové

V oboru existují samozřejmě také trendy, hodně závisí na konkrétní příležitosti. „A já osobně to beru také podle ročního období. Myslím, že máme velkou výhodu v tom, kde žijeme, že se zde střídají čtyři roční období. Na jaro se mi líbí jemné, pudrové odstíny, v létě divočejší barvy, na podzim pak ty teplé a hřejivé no a v zimě studené,“ popisuje.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové

Často se věnuje také svatbám, ať už vytvářením svatebních kytic nebo celkových výzdob. Výroba dosud asi nejsložitější svatební kytice jí zabrala přibližně osm hodin. „Běžná svatební kytice pak spolkne minimálně dvě hodiny času, ty složitější pak samozřejmě více. Je to úplně jiná technika. Když nevěsta přijde, zajímá mě, co se jí líbí. Co má ráda, jaké barvy, jaké má šaty. A když zavře oči, ať si tu kytku představí, bez ohledu na to, co jí říká okolí,“ dodává Gabriela Andělová. Pokud byste však jejich služeb chtěli využít příští rok pro vlastní veselku, neměli byste příliš otálet. Už nyní se jí termíny v diáři plní.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové

Květinovou dílnu mohou zájemci spolu se zmíněným salonem Ariana navštívit například v pátek 8. listopadu od 14 do 19 hodin a v sobotu 9. listopadu od 9 do 15 hodin, a to v rámci Dne otevřených dveří a mini svatebního veletrhu.

Gabriela Andělová.Zdroj: archiv G. Andělové