Nepokoje, které od neděle otřásají středoasijskou republikou, bohatou na ropu a plyn, si podle kusých zpráv úřadů vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných. "Střelba v oblasti u náměstí Republiky v Almaty neutichá. Jsou mrtví. Leží přímo na ulici. Je vidět několik rozstřílených aut, přinejmenším ve dvou z nich jsou těla," vylíčil zpravodaj TASS s tím, že v dalších částech města panuje dnes ráno relativní klid, výstřely zaznívají jen vzácně.

Mrtvola v civilním autě

Na náměstí jsou podle zpravodajů agentury Reuters vojáci a obrněné transportéry, o pár stovek metrů dál viděli mrtvolu v těžce poškozeném civilním autě. Úřady v Kazachstánu označují účastníky nepokojů za "teroristy", "extrémisty" či "ozbrojené bandity".

Všechny budovy státních úřadů v Almaty kontrolují vojáci, uvedl vojenský velitel zásahu ve velkoměstě generál Kanat Tajmerdenov. „Spolu s tím teroristé a jejich banditská uskupení kladou tvrdý odpor," citovala generálovo vyjádření agentura TASS.

Policisté dohlížejí na demonstraci v kazašském městě Almaty, 5. ledna 2022.
Protesty v Kazachstánu? Země je bohatá, lidé chudí a frustrovaní, říká odborník

Velitel současně vyzval obyvatele města, ve kterém žijí podle dostupných údajů skoro dva miliony lidí, aby přísně dodržovali ustanovení výjimečného stavu a zákaz vycházení ve večerních a nočních hodinách. Ve městě totiž dál pokračuje "protiteroristická operace", vojáci získali kontrolu nad radnicí, prezidentskou rezidencí a právě náměstím Republiky, dodal generál.

Úřady v Kazachstánu označují účastníky nepokojů za "teroristy", "extrémisty" či "ozbrojené bandity".

Prezident Kasym-Žomart Tokajev v pátek ráno prohlásil, že v celém Kazachstánu byl z velké části obnoven ústavní pořádek, místní složky mají situaci v zemi pod kontrolou. Ministerstvo vnitra oznámilo, že bezpečnostní síly zadržely při nepokojích v zemi přes 3000 lidí, 26 osob bylo "zlikvidováno" a 18 lidí zraněno. Resort rovněž informuje o 18 zabitých a 748 zraněných příslušnících bezpečnostních sil.

Prezident Tokajev ve svém projevu děkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za to, že "soudružsky vřele" zareagoval na jeho prosbu o pomoc s nastolením pořádku v Kazachstánu. Putin již ve čtvrtek do spojenecké země poslal ruské výsadkáře.

Dvacet tisíc "banditů"

Podle prezidenta největší kazašské město "přepadlo 20 tisíc banditů", kteří využili, že místní úřady zaspaly a propásly přípravy k útoku. Prezident také dovolil policii a vojsku střílet bez varování, aby skoncovaly s nynějšími nepokoji ve středoasijské zemi. V televizním vystoupení také prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů, které označil za zločince, vrahy, teroristy a bandity, údajně v zákulisí podněcované ze zahraničí. "Ti, kdo se nevzdají, budou zlikvidováni," uvedl.

Tokajev v projevu ujišťoval, že počínání úřadů nesměřuje k potlačení práv a svobod. „Zákon a pořádek jsou základní zárukou prosperity naší země. Vůbec to neznamená útok na občanské svobody a lidská práva," prohlásil šéf státu podle TASS.

Vojáci v kazašském Almaty střílejí do demonstrantů
Krvavé nepokoje v Kazachstánu: Policistům uřízli hlavy, vojáci stříleli do davu

Kazachstán prožívá v posledních dnech nepokoje, které agentura Reuters už dříve označila za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Začaly v neděli původně jako protesty proti zvýšení ceny zkapalněného plynu ve městě Žanaozen, poté se rozšířily do dalších měst a vyhrotily se.

Vláda v úterý požadavkům demonstrantů ustoupila a slíbila snížit ceny zdraženého paliva o více než 50 procent, protestující tím však neuklidnila. Prezident proto mimo jiné odvolal kabinet, vyhlásil výjimečný stav a požádal o pomoc země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Už ve čtvrtek dorazili první ruští a běloruští výsadkáři.