Takové srocení davu Moskva už dlouho nezažila. Nebyla to ale demonstrace proti ruské agresi vůči Ukrajině, ty byly mnohem menší, ale poslední den prodejů v megamarketu IKEA. V pátek 4. března měli totiž Rusové poslední možnost si zboží v tomto oblíbeném obchodu s nábytkem koupit. I tato společnost se rozhodla na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině své obchody v zemi uzavřít. A to přesto, že pro společnost IKEA byl ruský trh jedním z deseti největších. Sedmnáct obřích obchodních domů skončilo, o práci přišlo 15 tisíc ruských zaměstnanců a byla zastavena výroba ve třech ruských závodech společnosti.

Ruské jednotky na Krymu, právě odtud vede jeden z ruských útoků na Ukrajinu
ANALÝZA: Žádné ztráty, jen ochrana Donbasu. Co Rusům říkají o válce na Ukrajině

IKEA je jen jednou z mnoha firem a značek, které ukončily svoji činnost v Rusku. Odešel například oděvní řetězec H&M nebo výrobci mobilních telefonů Apple, Samsung,  Ericsson a Nokia. Prodeje svých produktů pozastavil v Rusku i americký Microsoft.

Bez škodovek i piva

Výrobu a prodej aut zde pozastavila i většina západních automobilek, včetně koncernu VW a jeho automobilky Škoda. Rusové si už nekoupí ledničky či pračky švédské firmy Electrolux, ani svá oblíbená česká piva, včetně plzeňského nebo Budvaru.

Hollywoodská studia Disney, Warner Bros a Sony Pictures Entertainment oznámila, že zde končí s promítáním svých filmů.

Nejvážnější důsledky ale může mít jak pro ruskou ekonomiku, tak v konečném důsledku i pro obyčejné Rusy stažení západních gigantů v oblasti těžby ropy a plynu, jako jsou společnosti BP, ExxonMobil nebo Shell. Bez západních technologií totiž Rusko není schopno těžit velkou část svých zásob nerostných surovin. Jako jarní sníh mizí Rusům také jejich rublové úspory. Dolar byl po jedenácti dnech od počátku agrese proti Ukrajině už na dvojnásobku předchozího kurzu a v pondělí se prodával už za 144 rublů.

Nová realita

Dalším problémem je pak pro Rusy fakt, že karty sedmi největších ruských bank byly vyřazeny ze systému SWIFT, což znamená, že se jimi nezaplatí už žádná platba mimo území státu.

Zdroj: Deník„Půjdete nakoupit do svého oblíbeného obchodního centra, a najednou zjistíte, že velká část vašich oblíbených obchodů zmizela, v dalších není zboží,“ popsal realitu ruských zákazníků list Novaja gazeta, jeden z posledních nezávislých sdělovacích prostředků, které vláda ještě nezakázala.

„A když konečně něco seženete, zjistíte, že některé vaše bankovní karty nefungují nebo že zboží zdražilo tak, že na něj nemáte,“ dodává list.