Při komentovaných prohlídkách, které probíhaly i v úterý, se to nezapomíná zmiňovat ani v Národním památníku II. světové války v Hrabyni. Připomeňme si, že během 17. listopadu 1939 byly zavřeny české vysoké školy, nacisté popravili devět studentů a dalších 1 200 poslali do koncentračních táborů.

Protinacistické demonstrace se rozmohly po pohřbu Jana Opletala. Jednalo se o studenta lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jenž byl v Žitné ulici v Praze střelen do břicha během demonstrací 28. října 1939, kdy si národ připomínal výročí vzniku založení samostatného československého státu. Během 11. listopadu zemřel na zánět pobřišnice.

„To, co se stalo v Praze, mělo dopad na dění v celém protektorátu. Němci nepotřebovali a nechtěli, aby Češi byli vzdělaní. Z toho důvodu nechali vysoké školy zavřít," mínila historička a ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě Jana Horáková.

.

Podle ní to není tak, že by se v současnosti na 17. listopad 1939 zapomínalo. „Záleží na lidech. Mladší si svátek spojí hlavně se Sametovou revolucí, dalším, mezi nimiž jsem i já, se zase vybaví zavření vysokých škol. Vzhledem k tomu, že jsem hovořila se spoustou pamětníků, pojí se mi jednotlivé události s jejich příběhy," pokračovala čelní představitelka muzea a jedním dechem dodala:

„V tomto případě musím zmínit osobu Ladislava Béma, který žil v Havířově. Zemřel v roce 2012 a v té době byl posledním žijícím pamětníkem, jenž se zúčastnil demonstrací v Praze před šestasedmdesáti lety. Bydlel tehdy v Hlávkově koleji a po zatčení putoval do koncentračního tábora Sachsenhausen."

Při úterním projevu na náměstí Slezského odboje v Opavě dal místní primátor Martin Víteček Den boje za demokracii mimo jiné do kontextu s atentáty, které se staly v pátek v Paříži.

„Mám obavu z toho, co bude. V současnosti se hodně hovoří o válce, která by mohla být reálná. Teroristé se těmito činy snaží v lidech vyvolávat strach. Podle mého bylo dost slov a je nejvyšší čas začít něco dělat. Do kontextu s těmito útoky můžeme dát třeba právě podzim 1939. I na těchto událostech tehdy ležel stín války," doplnila ještě Jana Horáková.