Loni na konci srpna se rodina Mičkových z Bohuslavic, vesnice nedaleko Opavy, rozrostla o pátého člena: zanedlouho prvňačku Ninu. Té při autonehodě cestou z dovolené v Chorvatsku zemřeli oba rodiče i starší sestra. Ona jediná přežila, poté co ji zachránila zavazadla, kterými byla obložená. Ta zafungovala jako airbagy.

Z nemocnice, kde strávila několik týdnů, putovala holčička ke strýci a tetě, Martinovi a Jarmile Mičkovým. Do vesnice, vzdálené pouhých deset kilometrů od svého původního domova. Z bratranců Vaška a Robina se najednou stali její bratři. „Kluci, kteří jsou starší, Ninu na veřejnosti chrání. Ale doma po sobě jdou. Jako normální sourozenci,“ říká Martin Mička, bratr zemřelého otce Niny.

Momentálně rodina své nové dceři buduje její nový vlastní dětský pokojík. Osud rodiny se na počátku letošního roku protnul s životy studentů Střední školy techniky a služeb z Karviné.

Tito mladí lidé během předvádění a sledování secvičeného vánočního pásma zároveň také vybírali peníze. Částku jedenadvacet tisíc korun se rozhodli využít právě jako dar pro osiřelou holčičku. Částku její příbuzní převzali z rukou vedení karvinské školy ve druhém únorovém týdnu.

„Byli jsme a jsme darem velice překvapení. Protože myslíme, že je spousta jiných lidí, kteří by peníze mohli potřebovat více než my. Ale dar je míněn hlavně jako psychologická podpora, takže jej chceme využít na nějaký víkendový rodinný pobyt, na utužení vztahů,“ řekla Jarmila Mičková.

Pomohli i vyhořelé studentce

Střední škola s tisícovkou studentů a 150 zaměstnanci se rozhodla shromáždit i další peníze. „Částku deset tisíc korun vybrali zdejší studenti na dívku z druhého ročníku z Bohumína. Jí i její rodině při požáru shořelo vrchní patro domu, takže přišla o veškeré své věci. Od školy dostala nové učebnice zdarma, peníze z vybrané částky budou využity na nákup oblečení a vybavení pokoje,“ uvedla ředitelka školy Iva Sandriová. „Žáky i zaměstnance musím pochválit, jsou velice solidární a umějí pomoci. Toho si moc vážím,“ dodala.