Město si oblíbil, ale letos přijet nemůže. Květnová delegace bude proto jiná. Na seznamu je princezna Nora z Lichtenštejna, sestra Jana Adama II., princ Alfréd z Lichtenštejna a také velvyslankyně knížecí rodiny Maria Pia Kothbauer.

„Vzácná návštěva se zúčastní vernisáže velké výstavy ve Slezském zemském muzeu, která bude mapovat 400 let Lichtenštejnů na sousedním Krnovsku,“ přibližuje mluvčí Opavy Roman Konečný.

Primátor Tomáš Navrátil věří, že i tentokrát si hosté odvezou z Opavy velký zážitek. „Pro nás je to velká čest. Opavu navštíví zástupci jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin Evropy,“ uvedl primátor.

Dvakrát přijel vévoda krnovský a opavský

Opavu v roce 2015 navštívil lichtenštejnský kníže Jan Adam II. Jednalo se tehdy o první návštěvu člena tohoto významného rodu v regionu od druhé světové války. Kníže si prohlédl město, promluvil v kostele sv. Václava a stal se kmotrem knihy věnované osudům Lichtenštejnů na našem území.

V roce 2017 zahájil kníže v opavském muzeu výstavu o svém předku Janu II. Expozice sestávala z děl, jež v minulosti věnovala jeho rodina.

Lichtenštejnové mají s Opavou výraznou historickou vazbu, rod na Opavsku působil čtyři století. Znaky Opavy a Krnova tvoří součást lichtenštejnského národního znaku a zmiňovaný Jan Adam II. je dodnes titulován jako vévoda zmíněných území, tedy vévoda opavský a krnovský.

Kromě Opavy zavítá květnová delegace z Vaduzu také do Krnova.