Během manželství spolu zažili mnohé. Tento týden budou mít svatbu ve stejném kostele, v němž se vzali i před sedmdesáti lety.

Jako manželé jdou Vlasta a Josef Kolovratovi životem už 25 550 dnů, což je sedmdesát let. Své manželství, takříkajíc „na dlouhý úvazek“, oslaví v pátek 19. října v komárovském kostele unikátní briliantovou svatbou. Stíhají tím britský královský pár, který tuto svatbu zažil vloni.

ZNALI SE OD DĚTSTVÍ

Oba hlavní aktéři bydleli v Komárově a znali se od dětství. Když spolu navštěvovali místní školu, ještě netušili, co se stane. Během války byl pan Josef totálně nasazený a tatínek paní Vlasty skončil jako politický vězeň. Po jeho uvěznění byla matka s třemi dcerami vyhnána do Ostravy a vrátit se domů mohli všichni až po válce.

Manželé Vlasta a Josef Kolovratovi z opavské části Komárov v roce 1948.Manželé Vlasta a Josef Kolovratovi z opavské části Komárov v roce 2018.

NÁHRADNÍ DOMOV

Návrat moc radostný nebyl, protože i Komárov doplatil na osvobozovací boje a dům paní Vlasty neexistoval. Náhradní domov jim poskytli právě rodiče pana Josefa a mezi oběma mladými lidmi to postupně začalo jiskřit. Vzali se v říjnu roku 1948 a začínat museli od nuly. Pan Josef pracoval jako „bílý zedník“ ve třineckých vysokých pecích a jeho manželka zase v zemědělství. Měli těžkou práci, ale zvládali ji stejně dobře jako svůj dlouhý vztah založený na vzájemné úctě.

„Určitě se spolu občas i neshodli, to přece bývá v každém manželství. Pokaždé však ctili soukromí své i dalších členů rodiny a do svých rozporů nás nezatahovali,“ říká Zdena Matyášová. Teta Vlasta byla podle ní brána jako matka celé rozvětvené rodiny. Pro všechny měla pochopení a uměla poradit. „Teď už strýčka ani tetu žádnými problémy nezatěžujeme a říkáme jim jen ty hezké věci. Strýček je momentálně v nemocnici s bolavou nohou, která ho trápí už dlouhá léta, ale v den svatby bude už doma,“ dodává Zdena Matyášová.