VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Opavsko

19.4.2018

Archeologové v Oticích objevili sekeromlat

Sekeromlat uložený patrně z rituálních důvodů se podařilo odrýt v úterý archeologům Slezského zemského muzea v Oticích-Rybníčkách. Na ploše rozsáhlého sídliště, v místech, kde se má rozšiřovat výroba jedné z místních firem, našli archeologové v nejmenší z jam sekeromlat a dvě hliněné nádoby, jejichž obsah budou ještě zkoumat další odborníci.

19.4.2018

Šárka Kašpárková zavítala na Englišku

/FOTOGALERIE/ Olympijskou medailistku z Atlanty Šárku Kašpárkovou přivedly opět do Opavy milé povinnosti.

19.4.2018

Víkendové oslavy Dne Země

V rámci oslav letošního Dne Země je pro zájemce připravena celá řada akcí.

19.4.2018

Těžba dřeva v kraji se kvůli kůrovci rapidně zvýšila

Lesní porosty na území Moravskoslezského kraje chřadnou a musí být podrobovány rozsáhlé těžbě. K nejpostiženějším oblastem patří Vítkovsko a také Bruntálsko.

18.4.2018

Ministerstvo: lávku nezaplatíme, netýká se totiž revitalizace po důlní činnosti

Zklamané je vedení města Opava z verdiktu Ministerstva financí České republiky (MFČR). To mělo jako investor zaplatit první etapu revitalizace Stříbrného jezera. Zaplatí, ale bez jedné z hlavních staveb lávky přes řeku Opavu.

18.4.2018

Opavsko: pneuservisy jedou na sto procent

/FOTOGALERIE/ Většina pneuservisů na Opavsku se v posledních dnech nezastaví. Sezona přezouvání zimních pneumatik na letní je totiž v plném proudu.

18.4.2018

Za pádem gabionové zdi stojí špatně zvolená konstrukce

Část podpěrné zdi se zbortila na hlavním tahu mezi Opavou a Ostravou u obce Hrabyně v září loňského roku. Zhotovitelem takzvané gabionové zdi, čili speciální kovové sítě vyplněné kamením, je společnost Eurovia.

18.4.2018

Opavská nemocnice nemusí i přes chybějící sestry uzavírat žádné oddělení

Nemocnice v celé republice mají společný problém, týkající se nedostatku sester, a některé proto musejí nejvíce postižená oddělení dokonce uzavírat. Určitou možnost vidí v příplatcích k platům sester, které by zohledňovaly zvýšenou míru jejich práce.

17.4.2018

Výmoly na silnicích trápí i řidiče v našem regionu

Výmoly. I na Opavsku a Bruntálsku mají své zástupce. Jejich stav monitorují takzvaní vymoláři.

17.4.2018

Kantorky z Opavska dostaly prestižní medaile

Mezi šesticí pedagogů z Moravskoslezského kraje, které ocenil ministr školství, jsou dvě z regionu.

17.4.2018

Práce na obchvatech jsou stále aktuální

Valná hromada Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 projednávala zejména stav přípravy jednotlivých obchvatů.

16.4.2018

Školy se připravují na přísnější ochranu dat

Přísnější pravidla na ochranu osobních dat. Hlavně to je smyslem nového nařízení Evropské unie, které začne platit v květnu letošního roku. Je známo pod zkratkou GDPR neboli General Data Protection Regulation, což znamená Obecné nařízení na ochranu osobních údajů. Jak se s ním vypořádávají například školy, kterých se kromě jiného také dotkne?

15.4.2018

Breda patřila o víkendu youtuberům

Opava – To je ale děcek! Shodli jsme se hned v úvodu s ochrankou. Na sobotní Mega show youtuberů v Bredě opravdu dorazily davy teenagerů i těch mladších. Vzali obchodní centrum útokem už dávno před začátkem akce, navzdory krásnému slunečnému počasí, které lákalo ven asi jen nás, dříve narozené. 

14.4.2018

Revitalizace sádráku se zatím nekoná, brzdí ji stavba lávky

Plán na obnovu oblíbeného rekreačního cíle nejen Opavanů získal nečekanou trhlinu. Situaci zkomplikoval městu stát, jenž je investorem revitalizace.

14.4.2018

Lidé vzpomínali na policistu, od jehož vraždy uplyne dvacet let

Na policistu René Vitáska z Háje ve Slezsku vzpomínali v sobotu jeho příbuzní, známí i kolegové z policie. V úterý 17. dubna uplyne přesně dvacet let od chvíle, kdy jej na Opavsku chladnokrevně popravili lupiči chystající se k přepadení pošty.

14.4.2018

Petra Večerková: Romská komunita a majorita by měly vést společný dialog

ROZHOVOR/ Janáčkovy sady ve čtvrtek odpoledne posloužily k oslavě Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. duben. Pod Dolním náměstím v Opavě se sešlo několik desítek zástupců této komunity, kteří se společně bavili za zvuku romské hudby a pojídali i své tradiční jídlo, jež bylo na místě také k sehnání.

13.4.2018

Hledají se historické fotografie

Hlučínsko Sdružení obcí Hlučínska (SOH) ve spolupráci s polskými gminami Kietrz, Krzanowice a Krzyżanowice prosí majitele historických fotografií s událostmi každodenního života na území Hlučínska o jejich zaslání.

13.4.2018

Startuje Týden slezské kuchyně, ochutnejte regionální pokrmy

Ochutnat tradiční pokrmy, které neodmyslitelně patří ke slezskému regionu, mají ode dneška možnost návštěvníci některých restauračních zařízení v opavském okrese.

13.4.2018

Čeká náš region dnes den plný smůly?

Podle kartářky a numeroložky Evy Tomečkové z Krnova je třináctka navzdory pověrám a pomluvám ve skutečnosti docela šťastné číslo. Vnímají to stejně i lidé z našeho regionu?

12.4.2018

Romové v Opavě oslavili svůj den

Janáčkovy sady v opavském centru dnes odpoledne obsadili Romové. Opožděně tak chtěli oslavit Mezinárodní den Romů, který v kalendáři každoročně připadá na osmého dubna.

12.4.2018

Nezaměstnanost v opavském okrese nadále úspěšně klesá

Sezonní práce a ekonomická stabilita jsou faktory, při kterých nezaměstnanost klesá, což je i současný stav.

12.4.2018

Stezka pro pěší a cyklisty propojí Litultovice s Dolními Životicemi

Městys Litultovice buduje stezku pro pěší a cyklisty, která ho propojí s obcí Dolní Životice. Bude sloužit cyklistům a chodcům, kdežto motorová vozidla ani zemědělská technika po ní jezdit nebudou.

11.4.2018

Na první farmářské trhy v Opavě dnes dorazily stovky lidí

/FOTOGALERIE/ Farmářské trhy jsou opět tady. Začaly dnes na Dolním náměstí a potrvají až do 10. listopadu.

11.4.2018

Opavsko: některé obce řeší nedostatek pracovníků

Jedná se o klienty evidované na úřadu práce, kteří jsou v obci zaměstnáni v rámci veřejně prospěšných prací. Obce zájem mají, kvalita a pracovní nasazení adeptů však podle nich bývá mnohdy tristní a považují je za „nezaměstnatelné“.

11.4.2018

Injekční stříkačky na hřištích? Prý nejsou

V hlavní roli bezpečí. To je důvod, proč se hřiště na Opavsku pravidelně kontrolují.

10.4.2018

Projekt na zlepšení ovzduší

Stav ovzduší je velká bolest našeho regionu i celého Moravskoslezského kraje. Svůj negativní vliv na něj má i sousedství s Polskem, které se potýká s podobným problémem.

10.4.2018

Branná výchova do škol? Ředitelé nadšení nejsou

V souvislosti s různými bezpečnostními riziky a také potřebou aktivní obrany se v posledních letech diskutuje o zavedení branné výchovy do rozvrhů hlavně základních škol.

10.4.2018

Opavsko: obce a města bojují proti brownfieldům

/FOTOGALERIE/ Roky chátrají, jsou nevyužité, často napůl zbořené. Brownfieldy se najdou téměř v každé obci a zbavit se jich není snadné.

9.4.2018

V Hlučíně se uskuteční sběr šatstva

Čtvrtek 12. dubna bude v Hlučíně věnován sběru šatstva. Akce se uskuteční v sídle hlučínské Charity v ulici U Bašty mezi 15. až 17.30 hodinou.

9.4.2018

Sezona na Moravici úspěšně odstartovala

/FOTOGALERIE/ Během soboty a neděle se to na Moravici hemžilo loděmi. Otevírala se totiž letošní vodácká sezona. Akce přilákala stovky lidí.

9.4.2018

Slezská nemocnice by uvítala nové dárce krve

Některé nemocnice v Česku se v současnosti potýkají s nedostatkem krve. Také v Opavě by uvítali nové dárce.

8.4.2018

Přestárlé lípy u městského koupaliště půjdou k zemi

Tento týden začalo plánované kácení lip u městského koupaliště v Opavě. Do poloviny dubna by mělo zmizet čtrnáct stromů.

7.4.2018

Opavsko očima našich filmařů. Kde se točilo?

/FOTOGALERIE/ Ivan Vyskočil, Vítězslav Jandák, Ondřej Vetchý, Jana Krausová, Pavel Nový či Jitka Smutná. Všichni tito herci v minulosti natáčeli na Opavsku.

6.4.2018

OBRAZEM: Ocenění nejlepších opavských pedagogů

Knihovna Petra Bezruče v Opavě dnes posloužila ke slavnostnímu vyhlášení nejlepších opavských učitelů.

6.4.2018

Vrak, spodní prádlo i aktovka s učením, aneb co všechno nacházejí dobrovolníci?

Uklidit nepořádek a odstranit nelegální černé skládky. To si za hlavní cíl klade celorepubliková akce Ukliďme Česko. Probíhá v dubnu na mnoha místech republiky v několika termínech. Každoročně se do ní zapojují a organizují ji také obce, města, spolky nebo jednotlivci z opavského a bruntálského okresu. Při své bohulibé činnosti ale často narazí i na „poklady“, nad nimiž zůstává rozum stát.

5.4.2018

Vodáci odemknou Moravici

Vodáci mohou začít oprašovat své lodě a pádla. Blíží se totiž další ročník symbolického odemykání řeky Moravice, ten letošní proběhne už tuto sobotu 7. a v neděli 8. dubna.

5.4.2018

Krnov i Opava se „rozsvítily“ modře

/FOTOGALERIE/ Modrá barva symbolizující porozumění a podporu lidem s autismem včera zaplavila krnovské náměstí.

5.4.2018

Posunuté zápisy podruhé: odkladů většinou neubývá

Méně dětí s odloženou školní docházkou. To především si od novinky v podobě posunutých zápisů do prvních tříd slibovalo Ministerstvo školství. Oproti původním lednovým a únorovým termínům měly být děti u zápisů zralejší. Také rodiče už měli přicházet s případnou veškerou potřebnou dokumentací, nutnou k odkladu.

4.4.2018

ZŠ Vrchní zkompletovala hattrick

/FOTOGALERIE/ Již čtvrtý ročník lyžařských závodů opavských základních škol proběhl ve ski areálu Klobouk na Karlově. 

4.4.2018

Letošní Dny NATO se ponesou ve znamení výročí

V úterý krátce po poledni v Národním památníku II. světové války v Hrabyni byly představeny některé významné prvky letošních Dnů NATO. Ty budou speciální i díky výročím, které na rok 2018 připadají.

3.4.2018

Začaly opravy kina Mír. Potrvají do léta

Nejméně na čtyři měsíce se uzavřou brány kina Mír v Opavě. Objekt, který už dlouhá léta volá po revitalizaci, se jí konečně dočká.

3.4.2018

Skončí dostihová stáj Albertovec?

Štěpánkovice - Vypadá to, že znovu obnovená dostihová stáj v Albertovci končí. Podle slov žokeje Marka Stromského majitel přestěhoval koně k trenéru Ministrovi.

3.4.2018

Raduňský zámek přilákal opět stovky návštěvníků

Naladit se na Velikonoce se mohli nejen Opavané od Velkého pátku na zámku v Raduni. I tentokrát jich zavítalo do svátečně vyzdobeného interiéru několik stovek.

31.3.2018

Budou mít Senior taxi také Bolatice?

Služba takzvaného Senior taxi se v opavském okrese stává čím dál populárnější.

31.3.2018

Oprava domu na Horním náměstí v centru Opavy připomíná nekonečný příběh

Humanizovat či nehumanizovat? To je to, oč tu běží. Takto by šla s trochou nadsázky popsat slovy klasika situace ohledně bytového domu na Horním náměstí 33, 34 a 35.

28.3.2018

Janské Koupele zaplavila voda

Obrovské kaluže vody, shnilá tráva, bahno. Kdysi vyhlášené lázně připomínají už jen zchátralé budovy a altány, kam chodili lidé dříve čepovat vyhlášenou minerálku.

28.3.2018

Zámky v Hradci a v Raduni obléknou velikonoční kabát

Vůbec poprvé se brány zámku Hradec nad Moravicí i Raduň otevřou pro návštěvníky v pátek 30. března.

28.3.2018

Starostové z Hlučínska opět pustí žilou

Starostové obcí na Hlučínsku udělají opět dobrý skutek. A to konkrétně 5. a 12. dubna na opavské transfúzní stanici, kde darují krev.

27.3.2018

Lípy připomínají demokracii. Obce je znovu vysazují

Na Opavsku i Bruntálsku se některé obce v roce stého výročí vzniku ČSR připojí k výsadbě stromů svobody.

27.3.2018

Nouzová tlačítka budou pomáhat i seniorům v Hlučíně

Především seniorům slouží ve městech a obcích napříč celou Českou republikou takzvaná tlačítka nouze. Jsou instalovány v bytech a lidé si jejich prostřednictvím mohou přivolat pomoc městských strážníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT