Také dnes dopoledne budete moci potkat ve městě studenty opavských gymnázií. Odpoledne se někteří přesunou do opavských supermarketů. Také letos bude výtěžek sbírky rozdělen na tři díly. Třetina bude použita na opavský projekt, třetina je určena na dlouhodobé zahraniční projekty a poslední část bude připravena pro okamžitou pomoc při mimořádných událostech doma i ve světě a poslední část je určena na dlouhodobé zahraniční rozvojové projekty.

V těch jsou kupříkladu zahrnuty projekty podpory prevence v boji proti AIDS v Kambodži nebo dostavba nemocnice v Keni. „Už jen v tom, že žijeme v zemi, ve které můžeme podporovat dobročinné projekty, je naše přednost. Někdy si to ani neuvědomíme, jindy si to možná ani uvědomit nechceme – žijeme v zemi, která je bohatá a máme mnohem víc než většina lidí na této planetě. To, jak s tímto bohatstvím nakládáme, je svědectví o naší vděčnosti a zralosti,“ řekl Vítězslav Vurst z humanitární organizace ADRA.

Každý dárce, který podpoří uvedené projekty minimální částkou 30 korun, obdrží praktický dárek. Dobrovolníci vyjdou do ulic se zapečetěnými kasičkami označenými logem ADRA. Částka třiceti korun není náhodná. Je symbolem jednotlivých dnů v měsíci.

„Chceme takto podpořit návyk pravidelného denního odkládání drobných prostředků na dobročinné účely. Mince denně věnovaná pro dobrou věc, stane- li se návykem více lidí, může mít v konečném důsledku podobu velké pomoci. I oněch symbolických třicet korun za měsíc je víc, než denní mzda v některých chudých částech světa,“ dodal Vítězslav Vurst.

ADRA má připravený také propagační materiál a dětem i dospělým budou zodpovězeny jejich dotazy. Děti se také budou moci zapojit do soutěží a her.

Anna Sotolářová