Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před Kartáčem vykvetla agáve

Opava - Do neuvěřitelné výše vykvetla jedna z rostlin v sousedství restaurace Kartáč. Jedná se o agáve, která přirozeně roste zejména v Mexiku, ale nalézt ji lze na celém americkém kontinentu.

17.7.2012
SDÍLEJ:

Do neuvěřitelné výše vykvetla jedna z rostlin v sousedství restaurace Kartáč. Jedná se o agáve, která přirozeně roste zejména v Mexiku, ale nalézt ji lze na celém americkém kontinentu.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Zimu v Opavě jinak přečkává ve sklenících provozovny zahradnictví zdejších Technických služeb.

„Každá rostlina kvete pouze jedenkrát. Během kvetení ze středu vyraší vysoký kmen s květy na konci. Poté, co se z něj vyvinou plody se semeny, rostlina odumře, nicméně přežívají přírůstky, které volně vyrůstají ze základny kmene," popisuje procesy, které jsou nyní k vidění na opavské agáve, vedoucí provozovny zahradnictví Technických služeb Opava Karel Škrobánek.

Do neuvěřitelné výše vykvetla jedna z rostlin v sousedství restaurace Kartáč. Jedná se o agáve, která přirozeně roste zejména v Mexiku, ale nalézt ji lze na celém americkém kontinentu.

Poznámka Tomáše Pustky: Vítá vás Opava, město v srdci tropů

Učitelé zeměpisu by se měli stydět. Pořád nalévají do mladých mozků informace o tom, jak je Česká republika součástí subtropického mírného pásma, a přitom je na Opavě jasně vidět, jaká je to fáma. Stačí, když na slezskou metropoli dopadnou první paprsky letního slunce a už spěchají zaměstnanci města do skleníků, aby ulice poseli nespočtem palem a tropické květeny.

Koho by zajímalo, že tady široko daleko miliony let žádná podobná flóra nekvetla, a ani by nemohla, hlavně ať vypadáme „in" a můžeme zmást naivní turisty. Zejména ty, jež stále vyslovují název naší země zkomoleným „čekoslovakija", diví se, že neležíme v Rusku, a nic o nás nevědí.

Ze země vášnivých houbařů, zkušených pivařů a lužních lesů se tady tak alespoň naoko tváříme část roku jako stát milovníků mořských potvor, znalců plážových koktejlů a tradiční jihoevropské letovisko. Inu, hezké divadlo. Cení se i snaha o zkrášlení města a řadě lidem se tahle hra na tropický ráj líbí, ale…

Nabízí se otázka, zda pro historické město není podobná, a mnohdy všudypřítomná, dekorace spíše degradací. To, že někde mají něco, co se lidem líbí, to ještě neznamená, že to musíme mít za každou cenu taky. I Eiffelovka a havajské tanečnice hula hula jsou turistickou atrakcí a ozvláštněním, ale nějak si nedovedu představit, že by nám na náměstí vyrostla několikaset metrová ocelová věž, zatímco by kolem vesele pobíhaly polonahé snědé dívčiny v podprsenkách z kokosových skořápek.

Držme se raději svého českého kopyta…

Poznámka Kláry Jarošové: Palmy v Opavě? A proč ne?

Celý rok se o ně stará tým z Provozovny zahradnictví Technických služeb Opava s.r.o. Padesát pět kusů palem a agave už k Opavě neodmyslitelně v letních měsících patří. Proč by to někomu mělo přijít na hlavu padlé? Ruku na srdce: Každá z našich maminek aspoň jednu palmičku doma v květináči opečovává, pečlivě ji zalévá, hnojí, rosí jí listy. Je to pro ni chlouba.

Kdyby k ní přišla návštěva do obýváku a řekla jí, že tahle rostlina přece do Opavy nepatří, nejspíš by mu květináč i s hlínou překlopila na hlavu. Je to zkrátka otázka vkusu. Ale myslím si, že když někdo věnuje palmám celoročně takovou péči, byla by škoda je celou dobu schovávat v Žižkově ulici, kde se provozovna nachází.

Jen, turisté, hleďte, jaké máme pečlivé zahradníky! A jak vždycky říkává moje babička: „Komu se to nelíbí, tak ať k nám nechodí."

Autor: Tomáš Pustka

17.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení